Kosmiczny Projekt GG-ISS

Polscy internauci będą mogli porozmawiać już wkrótce z Międzynarodową Stacją Kosmiczną przez Internet. Aby wziąć udział w wydarzeniu bez precedensu w skali globalnego Internetu, wystarczy wysłać pytanie lub śledzić nadsyłane przez astronautów komunikaty.
Połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) planowane jest w drugiej połowie czerwca br. w równą 30. rocznicę startu lotu w kosmos pierwszego Polaka – Mirosława Hermaszewskiego.

Dokładnie 30 lat temu, 27 czerwca 1978 roku, jedyny jak dotąd Polak w kosmosie, poleciał wraz z Piotrem Klimukiem na Stację Orbitalną SALUT-6. Lot Mirosława Hermaszewskiego trwał 8 dni, podczas których 126 razy okrążono Ziemię, ustanawiając kilka rekordów Polski, zatwierdzonych przez Międzynarodową Federację Lotniczą.

Internauci mogą od dzisiaj przesyłać propozycje pytań, jakie chcą zadać załodze Stacji Kosmicznej ISS na specjalny nr GG 130.

W określonym dniu w drugiej połowie czerwca planowane jest otrzymanie odpowiedzi od astronautów znajdujących się obecnie na pokładzie okrążającej Ziemię Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Dokładna data i godzina transmisji zostanie podana w najbliższych dniach.

Na numerze ustawiony został system automatycznej odpowiedzi, tzw. bot – będzie on gromadził nadsyłane pytania, a także informował o nowościach i terminach kontaktu ze Stacją Kosmiczną związanych z czerwcowym projektem. Wystarczy dodać nr GG 130 do listy kontaktów w komunikatorze Gadu-Gadu i wysłać na niego wiadomość, aby zaprenumerować komunikaty, a także otrzymywać odpowiedzi ze Stacji.

Jeśli wskutek nieprzewidzianych zdarzeń, łączność nie będzie się mogła odbyć, zostanie ona powtórzona tego samego dnia lub następnego.

Z uwagi na krótki czas łączenia ze Stacją (czas przelotu Stacji w zasięgu łączności centrum naziemnego) oraz napięty harmonogram prac astronautów, możliwa jest odpowiedź na około 20 pytań. Zostaną one wybrane spośród wszystkich nadesłanych przez internautów pytań – pod uwagę będą brane pytania najciekawsze, najbardziej oryginalne.

Dalsze informacje będą publikowane również na profilu 130 w serwisie MojaGeneracja.pl – mojageneracja.pl/130

W ramach projektu, Gadu-Gadu przyznało Mirosławowi Hermaszewskiemu symboliczny numer GG: 2706 – nawiązujący do daty startu, 27 czerwca.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry