Kupujemy coraz więcej, także w Internecie

Polacy zarabiają więcej, chętniej wydają więc pieniądze na realizację swoich potrzeb, w tym również za pośrednictwem Internetu. Tak wynika z analizy transakcji płatniczych przeprowadzonych przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A.
W kwietniu br. po raz pierwszy od 1993 r. – odkąd funkcjonuje system rozliczeń ELIXIR® – miesięczna liczba zrealizowanych przez Polaków bezgotówkowych transakcji płatniczych przekroczyła 100 milionów.

W ramach systemu ELIXIR® zarządzanego przez Izbę, rozliczane są m.in. transakcje poleceń przelewów, poleceń zapłaty czy dowodów wpłat. To właśnie wśród tych transakcji notowane są największe wzrosty. – W kwietniu, jak każdego roku w tym okresie, Polacy zrealizowali więcej płatności związanych z rocznymi rozliczeniami podatkowymi. Należy jednak zaznaczyć, że widoczny jest również wzrost liczby innych transakcji płatniczych, w tym internetowych – wyjaśnia Kazimierz Małecki, prezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.

W kwietniu br. KIR S.A. rozliczyła ponad 100 milionów transakcji (dokładnie 100 946 908). To ponad 10% więcej niż w kwietniu ubiegłego roku, gdy Izba zrealizowała ponad 89 milionów transakcji. Wzrosła także liczba transakcji transgranicznych realizowanych za pośrednictwem systemu EuroELIXIR, w tym również w ramach funkcjonującego od 28 stycznia 2008 r. Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA). Dynamika wzrostu transakcji w 2008 r., w porównaniu do analogicznego okresu w 2007 r., osiągnęła aż 168,6%.

– Polacy coraz bardziej dostrzegają zalety rozliczeń bezgotówkowych i dlatego coraz chętniej z nich korzystają. Posiadają więcej kont bankowych i realizują więcej transakcji płatniczych, w tym również elektronicznych. Niewątpliwie jest to efekt ożywienia gospodarczego w Polsce – komentuje prezes Zarządu Izby.

W ubiegłym roku, KIR S.A. rozliczyła rekordową liczbę 1 mld transakcji, dołączając tym samym do grona największych europejskich izb rozliczeniowych.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top