Linux w wersji 3.0

Blisko 20 lat po przedstawieniu przez Linusa Torvaldsa pierwszej wersji i po 39 głównych wydaniach wersji 2.6 – twórca Linuxa zapowiada zmianę numeracji systemu operacyjnego.  Nowe jądro, dostępne w edycji RC1, oznaczone zostało numerem 3.0.

W repozytorium kernel.org dostępna jest już ważąca 93 MB wersją jądra Linuxa 3.0. To spora zmiana – wiele wskazywało na to, że wersja 2.6 pozostanie aktualna jeszcze przez długi czas, a kolejna otrzyma nazwę 2.8.

Linux w wersji 3.0 1Torvalds poinformował, że nowa wersja jądra Linuxa nie zawiera znaczących nowości – to głównie zmiana numeracji. Zawiera jedynie poprawione sterowniki do kart graficznych i do kontrolera Microsoft Kinect, optymalizację dla nowych rodzin procesorów czy obsługę cleancache.

Bez zmian w ABI, bez zmian w API, bez nowych, magicznych funkcji – po prostu stabilny postęp – skomentował twórca Linuxa.

Linux ogłoszony został przez Torvaldsa 26 sierpnia 1991. Druga wersja jądra pojawiła się w 1996 roku. Wprowadzenie trzeciej jest więc wydarzeniem, które warto odnotować.

Czy jeden z najważniejszych projektów informatycznych na świecie włączy się w numeracyjny wyścig, który zapoczątkowali twórcy przeglądarek internetowych, a zwłaszcza Google Chrome? Mimo wszystko wydaje się to mało prawdopodobne.

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top