Mama – to brzmi dumnie

Macierzyństwo jest wielkim wyzwaniem w dzisiejszym świecie. Co piąta pracująca kobieta (20%) odkłada urodzenie dziecka w obawie przed utratą pracy, a co czwarta pracująca matka (25%) obawia się, że zostanie zwolniona w związku z ciążą. Mimo to wiele matek twierdzi, że macierzyństwo to najpiękniejszy okres w życiu każdej kobiety, a rodzicielstwo traktują jako zaszczyt.
Łączenie macierzyństwa z pracą zawodową rodzi dziś wiele obaw i problemów związanych z dyskryminacją kobiet w ciąży czy posiadających dzieci. W obliczu takich praktyk Fundacja Świętego Mikołaja podejmuje działania mające na celu zarówno zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej pozycji matek na rynku pracy, jak i pozytywne zmiany w ich życiu zawodowym. Zamierzenia te Fundacja realizuje w ramach kampanii społecznej „Mama w pracy”, o której słyszała blisko połowa kobiet w wieku 25-39 lat (49%).Zdecydowana większość matek (82%) chce łączyć pracę z macierzyństwem. Choć wiele kobiet obawia się problemów ze znalezieniem pracy czy awansem, decydują się na dziecko.

„Bycie mamą jest najpiękniejszym uczuciem i pragnieniem na świecie, a dziecko największym szczęściem i radością. Każda matka wzrusza się, gdy słyszy od swojej pociechy „Kocham Cię Mamo” – powiedziała Maja Ostaszewska, aktorka.
Rodzina – biologiczna czy też zastępcza – to najważniejsze środowisko wychowawcze dzieci, dlatego zasługuje na naszą największą uwagę i wsparcie. Niezbędna jest powszechna aktywność i motywacja, by pojęciom rodzicielstwa i macierzyństwa towarzyszyły chluba i zaszczyt oraz by każda kobieta była dumna z faktu, że jest matką, a każde dziecko zaznało uroków szczęśliwego dzieciństwa.

Często zapominamy, że rolę rodziców odgrywają również osoby prowadzące rodzinne domy dziecka. W Polsce istnieje 267 takich placówek i każda z nich trapiona jest przez biurokrację oraz nieprzychylne podejście urzędników do tego typu instytucji. Brakuje funduszy na zajęcia edukacyjne dla wychowanków, a świadomość społeczna dotycząca idei rodzinnych domów dziecka jest niewielka.
Mimo tak wielu barier coraz więcej osób decyduje się na założenie tego typu placówki. Najczęściej robią to kobiety między 41 a 50 rokiem życia (43%) z wyższym wykształceniem (41%). Niezależnie od tego, czy mają swoje biologiczne dzieci czy nie, czerpią radość i satysfakcję z pomagania dzieciom pozostawionym bez opieki.

„Dzisiejsza konferencja, organizowana z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka, to doskonały punkt wyjścia do rozważań na temat wagi macierzyństwa i rodzicielstwa – zarówno biologicznego, jak i zastępczego – we współczesnym świecie. Chcemy, aby przyświecające jej hasła: „Dziecku należy się szacunek” oraz „Bycie rodzicem to zaszczyt” nie były pustosłowiem, lecz znalazły swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.  Najważniejsze, by mówić o tym nie tylko przy okazji święta mam i ich dzieci. Mamy nadzieję, że tego typu akcje się ku temu przyczynią” – powiedział Michał Rżysko, koordynator kampanii „Grunt to rodzina”.

Fundacja Świętego Mikołaja pomaga także rodzicom prowadzącym rodzinne domy dziecka. Celem akcji Fundacji – Grunt to rodzina jest edukacja dzieci przebywających w takich placówkach. Fundacja zdaje sobie sprawę, że ośrodki te są jednym z najbardziej skutecznych sposobów ograniczania sieroctwa społecznego. Przygotowują one również dzieci i młodzież do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Właśnie dlatego Fundacja prowadzi zbiórkę pieniędzy na Fundusz Edukacyjny pozwalający dzieciom z rodzinnych domów
dziecka nadrobić zaległości edukacyjne.

W tym roku, dzięki zebraniu rekordowej sumy 928 tys. zł, Fundacja Świętego Mikołaja pomogła 985 dzieciom, finansując 136 projektów edukacyjnych. Rodzinne domy dziecka otrzymały dopłaty do zajęć wyrównawczych, nauki języków obcych, kursów szybkiego czytania, technik uczenia się oraz szkoleń.

www.mikolaj.org.pl

Fundacji Świętego Mikołaja można także pomóc wpłacając pieniądze na jej konto:
Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top