MEGAsłownik.pl: synonimy, antonimy od ręki

Według językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka czasem trudno jest nam znaleźć odpowiednie słowo trafnie oddające to samo znaczenie, a jednak inaczej brzmiące. Dylemat stanowić może także odnalezienie odpowiedniego antonimu. Jest na to jednak rada profesora – korzystajmy ze słownika antonimów i synonimów w Internecie. Z pomocą w takich chwilach przychodzi internetowy MEGAsłownik.pl, oferując od dzisiaj dwie nowe i praktyczne funkcje: słownik synonimów i antonimów.

MEGAsłownik.pl działa szybko i w kilka sekund podpowie nam brakujące słowa. Poszukiwanie nowych określeń tego samego wyrazu – synonimu – to sprawdzony sposób na poszerzenie słownictwa i wzbogacenie codziennego języka.
Zalety korzystania ze słownika synonimów podkreśla prof. Jerzy Bralczyk: „Bardzo cenimy sobie u innych sprawność umiejętnego wysławiania się, sami bardzo chcielibyśmy  umieć odnajdować odpowiednie słowo, czyli takie, które trafia w sedno. Pomóc mogą nam słowniki synonimów, dzięki którym możemy znaleźć wyraz o odcień inny od tego, którego chcieliśmy użyć, a bardziej trafny”.

Używanie wyrazów bliskoznacznych – synonimów – poprawia styl wypowiedzi ustnych i pisemnych, pomaga także zaoszczędzić czas poświęcony na poszukiwanie odpowiednich wyrazów o podobnym znaczeniu. Korzystając natomiast ze słownika antonimów znaleźć można wyraz znaczeniowo przeciwny.

Prof. Jerzy Bralczyk: „Z drugiej strony jeśli chcemy pokazać opozycję, przydają nam się antonimy, słowa, które są przeciwstawne i mają znaczenie kompletnie odmienne: twardy-miękki, wesoły-smutny”. Profesor zwraca uwagę na fakt, że dla niektórych wyrazów ciężko jest znaleźć odpowiedni antonim. Przykład: który antonim będzie bardziej trafny dla wyrazu „gorący” – chłodny, czy zimny?

MEGAsłownik.pl pozwala szybko znaleźć:
synonim – wyrazy bliskoznaczne, zamienne (jak np. rodzina – familia)
antonim – wyrazy przeciwne (np. gruby-chudy)

MEGAsłownik.pl jest także przydatnym, popularnym narzędziem do tłumaczenia słów  z języków obcych na język polski i odwrotnie. Obecnie dokonuje tłumaczeń w 6 językach.
Z MEGAsłownika korzystać można  przez stronę internetową www.megasłownik.pl, gdzie znajduje się wyszukiwarka. Pomaga ona odnaleźć odpowiedni synonim lub poszukiwany antonim.

Niedawno uruchomiono także BOT MEGAsłownika. Można korzystać z niego za pomocą na przykład Gadu-Gadu. Wystarczy dodać do listy kontaktów w komunikatorze nr GG:2705 i rozpocząć z nim rozmowę. Wpisując komunikat „pomoc pl”, w odpowiedzi otrzymamy wszystkie funkcje słownika wraz z dwiema nowymi: słownikiem synonimów i antonimów. W bazie MEGAsłownika znajduje się obecnie łącznie ponad 28 tys. zwrotów.

www.megasłownik.pl

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top