Minitel, francuska alternatywa dla internetu, kończy działalność

Po 30 latach aktywności na francuskim rynku telekomunikacyjnym w najbliższą sobotę zostanie zamknięta sieć Minitel. Alternatywny wobec powszechnie dostępnego internetu Minitel był w latach 80. i 90. dumą Francuzów.

Minitel, francuska alternatywa dla internetu, kończy działalność 1Beżowy komplet – monitor i klawiatura – na początku lat 80. był wyznacznikiem nowoczesności we francuskich gospodarstwach domowych i miejscach publicznych.

Początkowo dzięki urządzeniu podłączonemu do sieci telekomunikacyjnej France Telecom można było znaleźć jedynie elektroniczną książkę telefoniczną. Z czasem udostępniono inne informacje i usługi: kursy akcji na giełdzie, prognozy pogody, rozkłady jazdy, rezerwacje podróży, wyniki egzaminów państwowych, informacje dotyczące działalności administracji państwowej.

Po przyłączeniu się do Minitela sześciu banków państwowych sieć stała się pierwszą na świecie usługą bankowości elektronicznej.Prawdziwą zaś rewolucją była możliwość porozumiewania się za pomocą czatu. Pierwszy czat erotyczny, Minitel Rose, pochodzi właśnie z Francji.

Wszystko to było dostępne w trybie tekstowym na czarno-białym monitorze.

http://www.youtube.com/watch?v=Q59ilNRzjCU

Ogromny sukces Minitela we Francji próbowano przeszczepić na początku lat 90. na rynek anglojęzyczny w Irlandii, niestety oprócz zbudowania infrastruktury i udostępnienia pojedynczych terminali nie poszerzono rynku, który mógłby stanowić w przyszłości istotną alternatywę dla internetu.

W 1997 roku Jacques Chrac chwalił się:

Dzisiaj piekarz w Aubervilliers doskonale wie, jak sprawdzić swoje konto bankowe na Minitel. Czy to samo można powiedzieć o piekarzu w Nowym Jorku?

W tym też czasie działało w gospodarstwach domowych 9 mln terminali Minitel. W 1997 roku zanotowano również 25 mln czynnych użytkowników i 26 tys. różnego rodzaju usług. Niestety w tym mniej więcej okresie zaczęła się ekspansja internetu, która w konsekwencji doprowadziła do decyzji o zamknięciu sieci Minitel – w najbliższą sobotę.

Większość Francuzów odeszła w przeciągu ostatnich lat od Minitela na rzecz internetu, ale pozostaje w społeczeństwie francuskim grupa osób, które są wierne do ostatniej chwili tej narodowej sieci. Chodzi przede wszystkim o tysiące gospodarstw rolnych z rejonu Bretanii. Dzięki Minitelowi rolnicy mogli informować o chorobie bydła lub przeglądać ceny mleka lub żywca na rynku. Możliwe, że zamknięcie Minitela spowoduje całkowite odejście bretońskich rolników od interaktywnych form komunikowania się.

źródło zdjęcia

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry