Mobile Device Management – jak zabezpieczyć urządzenia mobilne w przedsiębiorstwie?

Łatwy dostęp urządzeń mobilnych do sieci firmowej i popularność modelu pracy BYOD utrudnia zachowanie bezpieczeństwa danych. Jak zapobiec cybernetycznym atakom? Rozwiązaniem może być połączenie technologii kontroli dostępu do sieci (NAC) z monitoringiem urządzeń mobilnych (MDM).

Mobile Device Management - jak zabezpieczyć urządzenia mobilne w przedsiębiorstwie? 1

Rozwój infrastruktury informatycznej, rozbudowa sieci bezprzewodowej (WLAN) i nagromadzenie w niej urządzeń mobilnych sprawia, że zapanowanie nad bezpieczeństwem danych jest prawdziwym wyzwaniem. Obecnie dostęp do infrastruktury uzyskuje nie tylko sprzęt firmowy, ale również prywatny. W niezabezpieczonej sieci mogą znaleźć się zatem smartfony, tablety, laptopy pracowników, a także urządzenia IoT. Sytuacji nie ułatwia również wzrastająca popularność modelu pracy BYOD. Udostępnienie pracownikom wrażliwych danych na urządzeniach osobistych naraża firmę na szereg zagrożeń. Niezaktualizowane tablety, laptopy czy smartfony są zaproszeniem dla cyberprzestępcy. Brak zabezpieczeń może doprowadzić do wycieku danych lub poważnego ataku na infrastrukturę informatyczną firmy.

Jak zadbać o bezpieczeństwo sieci firmowej?

Obecnie, kiedy wzrasta liczba ataków cybernetycznych, ochrona sieci, urządzeń i danych staje się coraz większym wyzwaniem i powinno znaleźć się w sferze priorytetów.

Z jednej strony należy skupić się na kontroli dostępu do sieci dla urządzeń zewnętrznych (Network Access Control), z drugiej – wdrożyć narzędzia pozwalające na zarządzanie urządzeniami mobilnymi funkcjonującymi w sieci organizacji (Mobile Device Management).

NAC – na straży dostępu do sieci

NAC (Network Access Control) to rozbudowany system, który umożliwia centralne zarządzanie dostępem do wszystkich zasobów podłączonych do sieci, w tym urządzeń końcowych. NAC to w pewnym stopniu strażnik, który uzbrojony w procedury i protokoły bezpieczeństwa blokuje dostęp urządzeniom, które nie spełniają określonych warunków. W ten sposób minimalizuje ryzyko wycieku danych lub zainfekowania sieci. Do zadań NAC należy również monitoring sprzętu, a także aktualizacja i konfiguracja zabezpieczeń w urządzeniach funkcjonujących w danej sieci

MDM – kontrola nad urządzeniami mobilnymi

Blokowanie i kontrola dostępu to nie wszystko. Ważne jest również, aby system mógł monitorować wszystkie urządzenia mobilne, które znajdują się w sieci. Taką możliwość daje system MDM (Mobile Device Management). Rozwiązania typu MDM pozwalają na kontrolę nad urządzeniami mobilnymi oraz tymi, które w sieci zostaną zarejestrowane (np. prywatne urządzenia pracowników). System umożliwia kompleksowy monitoring, aktualizację oprogramowania i ustawień oraz sprawdzanie ich zgodności z zasadami organizacji. W razie problemów i potencjalnego zagrożenia urządzenie można również zdalnie wyczyścić, a także zablokować.

Zarówno kontrola dostępu do sieci, jak i MDM to rozwiązania, które pozwalają nad zapanowaniem nad rozrastające się siecią firmową i zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. W ten sposób możemy znacznie zminimalizować ryzyko ataku zewnętrznego i uchronić firmę od strat i niepotrzebnych kosztów wynikających np. z niekontrolowanego wycieku danych lub ataku hakerskiego.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top