Mozilla z projektem dla twórców aplikacji webowych

Opublikowano: 4 marca 2011. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Mozilla ogłosiła uruchomienie projektu Web Apps Project. Twórcy przeglądarki chcą umożliwić otwieranie aplikacji webowych na dowolnych urządzeniach oraz uruchomić wiele kanałów ich dystrybucji.

O aplikacjach webowych mówi się coraz więcej. Ostatnio głośno było o nich przy okazji prezentacji systemu operacyjnego Chrome OS oraz Chrome Web Store. Swój pomysł w tym temacie ma również Mozilla.

Pierwsze wydanie Web Apps Project zawiera stabilne API, narzędzia dla programistów oraz dokumentację, która ma ułatwić tworzenie aplikacji webowych oraz sklepów z aplikacjami. Twórcy oprogramowania mogą wykorzystać zebrane materiały do zaprezentowania użytkownikom swojej aplikacji lub stworzenia własnego sklepu czy katalogu programów.

Aby skorzystać z dostępnych już teraz, przykładowych aplikacji webowych należy pobrać wtyczkę do przeglądarki Firefox lub Chrome.

Mozilla zapowiada, że w nadchodzących tygodniach przedstawi szereg kolejnych pomysłów takich jak synchronizacja aplikacji z urządzeniami mobilnymi, integracja z systemem operacyjnym czy wsparcie dla systemu powiadomień i dedykowanych widżetów.

Choć projekt Mozilli znajduje się we wczesnym etapie rozwoju to zapowiada się bardzo ciekawie. Więcej informacji – w tym link do galerii rozszerzeń – znaleźć można na stronie projektu.

Dawid ZarazińskiMozilla z projektem dla twórców aplikacji webowych

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.