Można składać PIT przez internet

Można już składać PIT przez internet, każdy podatnik może rozliczyć się z fiskusem przez e-mail. Jednak – jak donosi Money.pl – na tym koniec dobrych wiadomości, bo e-rewolucji nie będzie.
Przywilej rozliczania się online był dotychczas zarezerwowany jedynie dla firm.Obecnie przedsiębiorcy mogą elektronicznie przekazać 32 rodzaje deklaracji. Od przyszłego roku będzie ich prawie 3 razy więcej, bo resort finansów planuje wprowadzenie kolejnych – wynika z analizy portalu Money.pl.

Z kolei od maja we wszystkich urzędach administracji publicznej mają powstać elektroniczne skrzynki podawcze, które pozwolą na złożenie wniosku lub podania bez konieczności wychodzenia z domu. By jednak skorzystać z tych wszystkich elektronicznych dobrodziejstw potrzebny jest e-podpis.

Mowa o elektronicznym podpisie kwalifikowanym, czyli posiadającym certyfikat poświadczający tożsamość podpisującego. Ten podpis będzie też od lipca obowiązywał w rozliczeniach z ZUS. Dotyczy to 800 tysięcy firm, (tych które zatrudniają więcej niż pięciu pracowników). Do tej pory w deklaracjach z ZUS mogły one posługiwać się bezpłatnym, zwykłym podpisem cyfrowym. Przepisy wyraźnie sprzyjają upowszechnieniu tego rodzaju e-podpisu.

Dotychczasowe darmowe certyfikaty sprawdzały się w ZUS bardzo dobrze, a główny powód wprowadzenia nowego obowiązku to prawdopodobnie lobbying centrów certyfikacji.

Za certyfikat zapłacimy około 200 do 300 złotych. Dodatkowo musimy doliczyć coroczną lub dwuletnią opłatę za odnowienie certyfikatu (50-100 złotych). Szczególnie dla małych firm koszt zakupu zestawu do e-podpisu jest nieadekwatny do korzyści. Poza tym e-podpis przypisany jest do konkretnej osoby. Dlatego niejednokrotne firmy decydują się na zakup dwóch certyfikatów, zabezpieczając się w ten sposób przed nagłym odejściem pracownika, chorobą czy urlopem.

www.money.pl/e-podpis

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry