Nadchodzą burze, wiesz jak chronić swój komputer?

Prognozowane przez Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na najbliższe dni gwałtowne burze, ulewne deszcze oraz gradobicia w południowej Polsce, mogą spowodować poważne straty wśród użytkowników sprzętu komputerowego. Eksperci doradzają m.in. stosowanie specjalnych listew zasilających do komputerów oraz tworzenie kopii zapasowych danych.
– Główne niebezpieczeństwo dla komputerów w czasie burzy niosą wyładowania elektryczne. Przeskok iskry elektrycznej może uszkodzić elektronikę komputera i doprowadzić do utraty danych. Jest to największe zagrożenie, ponieważ często informacje zachowane na komputerze są warte więcej niż samo urządzenie – tłumaczy Paweł Odor, główny specjalista firmy Kroll Ontrack specjalizującej się w odzyskiwaniu danych.

0,5 mln złotych dziennie – tyle może tracić zinformatyzowana polska firma, która utraciła dostęp do strategicznych danych. Prywatni użytkownicy komputerów tracą najczęściej czas, np. wskutek utraty prac naukowych, a czerwiec to termin składania prac dyplomowych na większości uczelni wyższych.

Porady ekspertów odzyskiwania danych Kroll Ontrack dotyczące ochrony danych podczas burz:

1.    zrób kopię zapasową danych – regularnie wykonywane kopie danych zapisanych w komputerze to najlepszy sposób ochrony tych informacji.

2.    podłącz komputer do odpowiednio uziemionej listwy zasilającej – „bezpieczna” listwa zasilająca to przedłużacz z wmontowanym bezpiecznikiem. W przypadku przepięcia bezpiecznik przepala się chroniąc wpięte do niego urządzenie, np. komputer.

3.    korzystaj z baterii lub urządzeń UPS – osoby, które posiadają komputery przenośne powinny podczas burzy korzystać wyłącznie z baterii – odcięcie komputera od gniazdka elektrycznego to najlepsze zabezpieczenie w czasie burzy. Jeśli istnieje konieczność pracy na komputerze podłączonym do gniazdka, najlepszym rozwiązaniem pozostaje korzystanie z listwy zasilającej lub urządzenia UPS, które pomoże zapobiec awarii.

4.    „koniec” z telewizją – jeżeli wykorzystujemy komputer do oglądania telewizji, odłączmy kabel antenowy od urządzenia. Gniazdka antenowe w czasie burzy mogą być dla urządzenia równie niebezpieczne jak te elektryczne.

5.    uwaga na dostęp do sieci – zagrożone utratą danych są również te osoby, które w trakcie wyładowań elektrycznych korzystają z infrastruktury internetowych sieci osiedlowych lub korzystają z dostępu do Internetu przez połączenie modemowe. W takich przypadkach warto zatem ograniczyć obecność w Internecie.

6.    w razie utraty danych  – pierwszym krokiem powinien być kontakt ze specjalistami i zasięgnięcie bezpłatnych konsultacji. Dzięki całodobowemu pogotowiu odzyskiwania danych, pod numerem 0800 90 90 90 eksperci Kroll Ontrack mogą udzielić porad osobom, które utraciły dane.

www.krollontrack.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Automatyzacja testowania - prawdy i mity
13.05.2021 - 14.05.2021
e-Commerce Polska awards
14.05.2021
Lubelskie Dni Informatyki
29.05.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry