Najszybsze Sieci Miejskie w czterech miastach Polski

Opublikowano: 29 lipca 2005. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , , , , , ,

Sieci POZMAN, LUBMAN, TASK oraz PULMAN dysponują przepustowością 10 Gb/s. Jest to szybkość identyczna z prędkością ogólnopolskiej sieci optycznej Internet dla Nauki – PIONIER. Zwiększona przepustowość sieci umożliwi jednostkom badawczym, korzystającym z MAN, przesyłanie większej ilości danych o zróżnicowanym charakterze, w tym głosu i obrazu (Triple Play). Planowane jest także podłączenie do sieci jednostek użyteczności publicznej, co pozwoli na znaczącą zmianę jakościową procesu wprowadzania do Polski społeczeństwa informacyjnego czyli społeczeństwa opartego na wiedzy.

'Wdrożenie nowych urządzeń jest kolejnym etapem rozbudowy Polskich Sieci Naukowo-Badawczych. Warto tutaj również podkreślić, że sieć PIONIER łącząca największe akademickie ośrodki w Polsce już w 2006 roku będzie posiadała około 6000 km własnych włókien światłowodowych. Umożliwi to podłączenie wszystkich 21 ośrodków miejskich podwójną pętlą – dwa szerokopasmowe przyłącza – do infrastruktury PIONIER. Dzięki temu prędkość przesyłania danych w sieci wyniesie nawet do 20 Gb/s. Będzie to więc nie tylko najszybsza sieć w Europie, ale także jedna z najszybszych na świecie.' – mówi Zbigniew Krzewiński z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, operatora sieci PIONIER w Polsce a jednocześnie operatora sieci POZMAN.

Rozbudowa sieci była możliwa dzięki wykorzystaniu rozwiązań Cisco Systems, które zostały dostarczone przez Integratora Systemów firmę ALMA S.A. Sieć wzbogacono o przełączniki Cisco Catalyst 6500 z portami 10GE.

'Projekt budowy pierwszych w Polsce sieci miejskich 10GE realizowany w czterech sieciach MAN, stanowi dla Cisco Systems bardzo ważny moment w kompleksowym programie wspierania budowy społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Cisco Systems jako firma technologiczna prowadzi zakrojoną na szeroką skalę działalność doradczą i wspierającą tego typu procesy w Polsce i wielu krajach na świecie. Dlatego sukces wdrożenia w Poznaniu, Gdańsku, Lublinie i Puławach daje szansę na implementowanie tej klasy technologii w pozostałych miastach Polski, co jak wierzymy, jest fundamentalnym krokiem na drodze do budowy społeczeństwa informacyjnego' – powiedział Piotr Skirski z Cisco Systems

Sieci MAN istnieją w 21 miastach Polski. Zostały stworzone z myślą o zagwarantowaniu łączności pomiędzy ośrodkami akademickimi i naukowymi, takich jak: szkoły wyższe oraz jednostki naukowe i badawcze na całym terenie Polski.

Sylwester KozakNajszybsze Sieci Miejskie w czterech miastach Polski

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.