Najszybszy komputer świata to obecnie chiński Tianhe-1A

Opublikowano: 28 października 2010. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Podczas odbywającego się właśnie w Pekinie spotkania National High Performance Computing (HPC China 2010) poinformowano, że najszybszym obecnie superkomputerem świata jest chiński Tianhe-1A. Osiągnął w testach wynik 2507 petaflopsów.

Tianhe-1A stworzony został przez Narodowy Uniwersytet Technologii Obronnych i jest w pełni gotowości operacyjnej. Wykorzystuje 7168 układów graficznych Nvidia Tesla M2050 oraz 14336 procesorów Intel Xeon. Zajmuje 103 szafy i waży 155 ton. Aby łatwiej wyobrazić sobie jego moc można porównać go do 175 tys. najwyższej jakości laptopów.

Najszybszy komputer świata to obecnie chiński Tianhe-1A 1Wydajność komputera mierzono za pomocą benchmarka LINPACK. Urządzenie osiągnęło wynik 2.507 petaflopsów, czyli 43 proc. więcej niż dotychczas najszybszy komputer  – amerykański Cray Jaguar XT5.

Na uwagę zasługuje również konsumpcja energii elektrycznej. Firma Nvidia przekonuje, że z 12 megawatów udało się ją ograniczyć do 4,04 megawata. Różnicę można byłoby wykorzystać do zasilenia pięciu tysięcy gospodarstw domowych przez rok.

Komputer ma być wykorzystywany zaawansowanych obliczeń naukowych.

Źródła: Nvidia, technologie.gazeta.pl

Dawid ZarazińskiNajszybszy komputer świata to obecnie chiński Tianhe-1A

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.