Najzdolniejsi młodzi informatycy z całego świata w Nowym Sączu

Po m.in. Stanach Zjednoczonych, Korei i Grecji Polska gości najbardziej uzdolnioną informatycznie młodzież szkół średnich z całego świata. Dziś, 19 sierpnia br., w Nowym Sączu rozpoczyna się część merytoryczna 17. Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej – pierwszej imprezy IT tak wysokiej rangi w kraju. W zmaganiach o tytuły najlepszych młodych informatyków udział weźmie blisko 300 zawodników z 72 krajów, w tym 6 zawodników z Polski. Zwycięzców poznamy 24 sierpnia. Honorowy patronat nad Olimpiadą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski.

Wczoraj, 18 sierpnia br., drużyny narodowe zostały zakwaterowane w Nowym Sączu. Dziś pomiędzy 9.15, a 11.45 zawodnicy odbędą sesję treningową na sprzęcie, na którym już w sobotę rozpoczną zmagania o tytuł najlepszego młodego informatyka świata.

– Na 6 dni Nowy Sącz stanie się światową stolicą młodych informatyków.

W zawodach udział wezmą drużyny ze wszystkich kontynentów. Obok tradycyjnie bardzo mocnych zespołów z USA, Chin oraz Rosji do grona faworytów zaliczani są również Polacy, o których mówi się już za granicą, że informatyka staje się ich specjalnością – powiedział Prof. Jan Madey, rzecznik prasowy 17. Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej.

Prawo organizacji Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej przypada krajom, których zawodnicy osiągają największe sukcesy w międzynarodowych konkursach informatycznych. Polscy uczniowie od lat plasują się w światowej czołówce. Tylko w międzynarodowych olimpiadach dla uczniów szkół średnich zdobyli dotąd 52 medale, w tym 17 złotych, 17 srebrnych i 18 brązowych.

Dzięki sukcesom warszawskich studentów, byłych złotych medalistów IOI, od kilku miesięcy Uniwersytet Warszawski zajmuje pierwsze miejsce w światowym rankingu uczelni informatycznych wyprzedzając m.in. elitarne Massachusetts Institute of Technology czy Uniwersytet Stanforda.

Organizatorami IOI 2005 Nowy Sącz są Komitet Główny Olimpiady Informatycznej, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu, w której odbędzie się Olimpiada oraz miasto Nowy Sącz. Partnerem technologicznym jest firma ComArch, a sponsorami głównymi Poczta Polska, Intel i NTTsystem. Pomocy w organizacji imprezy udzieliła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu.

Wpisy promowane

Wydarzenia

dev.js Online #16
02.03.2021
Mobile Trends Conference
04.03.2021 - 05.03.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry