Nest Bank otwiera się na fintechy

Nest Bank uruchomił nowy system bankowości internetowej i mobilnej oparty o otwarte interfejsy integracyjne. Już teraz pod Nest Bank API swoje usługi podpięły polskie fintechy – SkyCash i FinanteQ, współpracę z bankiem rozwija też InteliWISE. Bank zapowiada, że to dopiero początek i zaprasza kolejne podmioty do współpracy.

Już w przyszłym roku dyrektywa PSD2 zobliguje polski rynek bankowy do realizowania koncepcji „otwartej bankowości”. W praktyce oznacza to, że wszystkie banki będą musiały dostosować swoje systemy do integracji z zewnętrznymi podmiotami. Fintechy oraz platformy płatnicze uzyskają legalny dostęp do danych związanych z historią transakcyjną klientów, co umożliwi przenoszenie całej relacji z jednego banku do innego. Otwartość w udostępnianiu interfejsów aplikacji bankowych pozwoli z kolei na ich integrację z rozwiązaniami zaproponowanymi przez fintechy. Wszystko to daje bankom i fintechom całkiem nowe możliwości w zakresie rozwijania nowoczesnych rozwiązań transakcyjnych, usprawnień procesowych i funkcjonalności aplikacji bankowych. Dla klienta oznacza to nowy sposób korzystania z bankowości, jeszcze bardziej dostępny i przyjazny.

Nest Bank postanowił otworzyć się na podmioty związane z rynkiem fintech jeszcze przed wejściem w życie dyrektywy PSD2 i udostępnił im swoją platformę już na etapie jej tworzenia. Przygotowana w ten sposób platforma bankowości internetowej została właśnie udostępniona nowym klientom banku. Bankowość mobilna dostępna będzie w sklepach Google Play i App Store z momentem zakończenia standardowej weryfikacji aplikacji przez Google i Apple.

Konto bankowe w dzisiejszych czasach powinno być bezpiecznym i funkcjonalnym portfelem, który jest zawsze dostępny dla klienta. Takim właśnie portfelem jest konto w Nest Banku. Już dzisiaj nasi klienci mogą płacić telefonem z wykorzystaniem Google Pay, Apple Pay czy Garmin Pay. W przyszłym roku mamy zamiar udostępnić również BLIK. Dzięki Nest Bank API chcemy także wychodzić z płatnościami do serwisów zewnętrznych popularnych wśród klientów lub takich, które mają duży potencjał, aby odpowiedzieć na ich nowe potrzeby — przekonuje Małgorzata Adamczyk, Dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Nest Banku.

Nest Bank otwiera się na fintechy 1

W nowej platformie bankowości elektronicznej Nest Banku postawiono na ergonomię interfejsu. U podstaw prostoty, przejrzystości i czytelności interfejsu leży stworzona przez Google konwencja material design. Platformę wyróżnia nowoczesna technologia React JS, SPA, dostosowanie do standardów Responsive Web Design, a z drugiej strony klasyka w podejściu do podstawowych elementów systemu, szanująca przyzwyczajenia użytkowników kreowane latami przez rynek.

Pierwszymi fintechami, które podłączyły swoje usługi do platformy Nest Banku są SkyCash, InteliWISE i Finanteq. Dzięki nim bank mógł zaoferować swoim klientom rozwiązania ułatwiające codzienne korzystanie z finansów. Integracja ze SkyCash umożliwia dokonywanie płatności w aplikacji mobilnej SkyCasha bezpośrednio z konta w Nest Banku, bez konieczności wcześniejszego zasilania portfela zewnętrznego. Moduł mCommerce udostępniony w bankowości mobilnej Nest Banku przez Finanteq pozwala na wnoszenie opłat parkingowych, kupno biletów na wydarzenia kulturalne i sportowe, zamawiane taksówek czy rezerwację hoteli. Natomiast InteliWISE oferuje wykorzystanie swojej technologii przy integracji z Nest Bank API. Dzięki temu dowolny partner zewnętrzny Banku może budować aplikacje, które potrafią prowadzić swobodną konwersację z klientem. Bank planuje także we współpracy z InteliWISE zaproponować klientom nowe możliwości bankowania oparte o wykorzystanie sztucznej inteligencji na poziomie UX.

Na potrzeby nowych partnerów Nest Bank wystawił dedykowane środowisko testowe – Sandbox. Będzie on służył do integracji z zewnętrznymi serwisami i aplikacjami wraz z pełną dokumentacją wystawionych usług. Środowisko jest dostępne nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych współpracą z Nest Bankiem.

Docelowo, zgodnie z regulacjami europejskimi w ramach Sandboxa w marcu 2019 będą również udostępnione usługi w ramach PSD2 (Polish API).

Wraz z udostępnieniem Nest Bank API uruchomiona została dedykowana strona www. Znajdują się na niej zarówno dokumentacja, jak i informacje organizacyjne. Dostępny jest również formularz za pomocą, którego można zgłosić chęć współpracy i otrzymać dostęp do sandbox-a.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry