NetSprint IAP w nowej wyszukiwarce wycieczek QTravel

Firma Q&Q uruchomiła nowy serwis turystyczny – Qtravel.pl, który opiera się na technologii  NetSprint  Information Access Platform eTravel. Rozwiązanie NetSprint zostało specjalnie dostosowane do potrzeb klientów z branży turystycznej. System wyszukiwawczy przeszukuje jednocześnie 2,5 mln aktualnych ofert wycieczek pochodzących z ponad 30 biur podróży.
Serwis Qtravel.pl to „Quick Travel Search”, czyli pełnotekstowa wyszukiwarka wycieczek stworzona przez firmę Q&Q Sp. z o.o. przy współpracy z NetSprint.pl.  Celem firmy było umożliwienie użytkownikom internetu sprawnego wyszukiwania ofert turystycznych.  Na potrzeby serwisu firmy NetSprint.pl oraz Q&Q stworzyły proste w obsłudze i skuteczne narzędzie do wyszukiwania wycieczek wśród ofert polskich organizatorów. Nowy serwis oprócz przeszukiwania umożliwia również rezerwację wybranych wycieczek.

Wdrożone przez NetSprint rozwiązanie umożliwia przeszukiwanie ofert pochodzących z ponad 30 biur podróży. Wystarczy, że użytkownik w okno wyszukiwania wpisze zapytanie, a w ułamku sekundy wyświetli się lista pasujących do niego wycieczek. Moduł wyszukiwawczy obsługuje setki zapytań równocześnie.

Mechanizm wyszukiwania opiera się na analizie treści wszystkich dostępnych ofert. Na podstawie ważności i trafności w odniesieniu do zapytania, wyszukiwarka QTravel.pl w pierwszej kolejności prezentuje najbardziej pasujące wyniki. Ciekawą funkcją systemu jest możliwość zadania szczegółowego pytania za pomocą jednego pola tekstowego wyszukiwarki. Wpisując np. „ Egipt Hurghada lipiec 2010 basen hotel przy plaży”, użytkownik otrzyma pełną listę wycieczek samolotowych do Egiptu/Hurghady z datą wylotu w lipcu 2010. W wyszukiwarce Qtravel.pl nie ma potrzeby przeklikiwania się przez kalendarze oraz listy rozwijane – wyszukiwanie zostało zaprojektowane tak, by było jak najszybsze i jak najbardziej intuicyjne.

W obecnej fazie współpracy NetSprint wdrożył na wyszukiwarce Qtravel.pl wyszukiwanie proste i zaawansowane rozbudowane o funkcję misspellingu (podpowiadania poprawnej formy błędnie wpisanego zapytania) oraz możliwość zawężania wyników do wybranych kryteriów pozostawiając na liście np. tylko oferty na pobyt 14-dniowy zawierające wyloty z Warszawy na sierpień 2010. Filtrowanie, czyli zawężanie wyników wyszukiwania, może odbywać się według aż 13 kryteriów: państwa, regionu, miasta, biura podróży, kategorii hotelu, typu promocji, miesiąca wyjazdu, długości wycieczki, miasta wylotu, typu transportu, rodzaju wyżywienia, liczby osób w pokoju oraz przedziału cenowego.
Dla użytkowników przyzwyczajonych do wyboru kryteriów wyszukiwania poprzez klikanie na liście dostępnych wartości pozostawiono wyszukiwarkę zaawansowaną. Umożliwia ona nie tylko wybranie kilku wartości jednocześnie (np. wyjazd w czerwcu, lipcu lub sierpniu), ale także wybranie tylko elementów, które użytkownika nie interesują (np. wylot z każdego miasta oprócz Szczecina i Wrocławia).

Kolejną interesującą funkcjonalnością w serwisie Qtravel.pl jest wdrożenie tzw. synonimów dat ułatwiających korzystanie z wyszukiwarki prostej. Dzięki temu modułowi, użytkownik może wpisać datę wyjazdu używając kilkunastu różnych formatów, a system wyszukiwawczy nadal zrozumie ją poprawnie. System będzie działał poprawnie w przypadku wpisania przez użytkownika nazw miesięcy:
• słownie (formaty: lipiec, lipiec 2010, w lipcu 2010, 25 lipca, 25 lipca 2010)
• cyframi rzymskimi (formaty: VII, VII 2010, 25 VII 2010, 25.VII.2010)
• cyframi arabskimi (formaty: 07.2010, 25.07.2010, 07-2010, 25-07-2010, 07/2010, 25/07/2010)

NetSprint IAP w nowej wyszukiwarce wycieczek QTravel 1

Proces wyszukiwania w Qtravel.pl

Qtravel.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top