Niezależna gra sprzedana w milionie kopii

Opublikowano: 13 stycznia 2011. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Niezależny programista Markus Persson, szerzej znany jako Notch, sprzedał milion sztuk swojej gry Minecraft, która umożliwia budowanie dowolnych konstrukcji z kostek w trójwymiarowym świecie. Taki wynik udało się osiągnąć bez wsparcia dużego wydawcy.

Notch sprzedaje swą grę poprzez stronę Minecraft.net i system PayPal. Nie zdecydował się na wsparcie dużego wydawcy – mimo licznych nagród i uznania dla Minecraft (m.in. tytuł gry roku 2010 od serwisu IndieDB). Popularność gry bierze się przede wszystkim z oddanej społeczności. Działa m.in. Wiki poświęcona grze. Także w Polsce ma gorących zwolenników: działają takie strony jak www.minecraft.com.pl czy mycraft.pl.

Minecraft nie przypomina najpopularniejszych obecnie gier na świecie – takich jak chociażby World of Warcraft czy CityVille. Gracz sterując swoją postacią zbiera kostki reprezentujące zasoby takie jak drewno, kamień czy różnego rodzaju rudy i przerabia je według własnego uznania tworząc dowolne konstrukcje.

Siłą świata Minecraft jest pełna dowolność i położenie nacisku na kreatywność; to od gracza zależy jak spędzi swój czas i co zrobi z posiadanych materiałów. Zbudować można np. ogromny statek kosmiczny znany z serii Star Trek czy model Ziemii. Obok trybu dla pojedynczego gracza dostępna jest opcja multiplayer. Grać można zarówno z poziomu aplikacji jak i przez przeglądarkę.

Dawid ZarazińskiNiezależna gra sprzedana w milionie kopii

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.