Nowa inicjatywa Mozilli

Mozilla ogłosiła nową inicjatywę, której celem będzie stymulowanie innowacji w dziedzinie poczty i komunikacji internetowej. Mozilla planuje stworzenie oprogramowania bazującego na kodzie i marce programu Thunderbird. Jednym z założeń nowej inicjatywy jest także rozwój aktywnej społeczności programistów, dzięki której nowatorskie rozwiązania w dziedzinie komunikacji internetowej będą stymulowane przez pomysłowość i współpracę społeczności open source – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku przeglądarki internetowej Firefox.
Dr David Ascher, obecnie dyrektor ds. technologii i wiceprezes ds. inżynierii w ActiveState, dołączy do Mozilli, żeby pokierować nową firmą zorientowaną na oprogramowanie do obsługi poczty elektronicznej i innych sposobów komunikacji internetowej. Ascher jest aktywnym członkiem społeczności Mozilla od 2000 r., w której znany jest jako szef projektu Komodo – zintegrowanego środowiska programistycznego bazującego na technologii Mozilli. Należy też do uznanych autorytetów społeczności open source, także w związku ze swoim stanowiskiem dyrektora Python Software Foundation.

„Nowatorstwo w dziedzinie poczty elektronicznej i komunikacji doskonale pasuje do naszej wizji promowania wolności wyboru w obrębie oprogramowania internetowego” – powiedziała Mitchell Baker, przewodnicząca Fundacji Mozilla. „David od wielu lat jest szanowanym członkiem społeczności Mozilli. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że dołączy teraz do naszego zespołu, żeby pokierować tą ważną inicjatywą.”

W lipcu 2007 r. Baker zwróciła się do społeczności z prośbą o opinie na temat przyszłości programu Thunderbird. Po intensywnej, publicznej dyskusji zarząd Fundacji Mozilla zatwierdził utworzenie oddzielnego podmiotu zależnego Fundacji, którego zadaniem będzie rozwój, wprowadzanie innowacji oraz usprawnianie poczty i komunikacji internetowej.

Mozilla przeznaczy 3 miliony USD jako początkowe zaplecze finansowe na rozruch nowej firmy.

Dla milionów ludzi na całym świecie Thunderbird jest podstawowym klientem poczty elektronicznej. Użytkownicy Thunderbirda nie odczują żadnej zmiany związanej z uruchomieniem nowej inicjatywy – Mozilla nadal będzie regularnie dostarczać aktualizacje w zakresie bezpieczeństwa i stabilności oprogramowania, wciąż też pozostanie otwarta na potrzeby użytkowników.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top