Nowa propozycja PWN

Nowa propozycja PWN 1Najnowszy i najnowocześniejszy słownik języka polskiego, który właśnie ukazał się w sprzedaży w całej Polsce, jest dziełem wyjątkowo obszernym i rzetelnie opracowanym. Wykorzystuje Korpus Języka Polskiego PWN – elektroniczny zbiór tekstów współczesnej polszczyzny we wszystkich jej odmianach, zawierający ponad 70 milionów słów. Uwzględnia najnowsze rozstrzygnięcia Komisji Kultury Języka i Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. 2 Odnotowuje słowa, które weszły ostatnio do polszczyzny, np. czat, blokers, stringi, mobbing, impeachment, e-book.

Zawiera około 100 tysięcy haseł, odnotowuje nie tylko ich znaczenia, lecz także pochodzenie, odmianę, wymowę i zasady poprawnego użycia. To kilka słowników w jednym. W osobnym tomie zawiera Indeks a tergo, w którym hasła ułożone są w odwrotnym porządku alfabetycznym (tzn. o miejscu hasła na liście decyduje ostatnia litera, następnie przedostatnia itd.). To ogromna pomoc dla szaradzistów, poetów, informatyków, językoznawców, nauczycieli. 6 Kontynuuje tradycję leksykograficzną profesora Witolda Doroszewskiego.

Podstawową jednostką słownika jest artykuł hasłowy. W USJP składa się on z dwóch części: znaczeniowej i gramatyczno-poprawnościowej.

http://www.pwn.pl/

Wpisy promowane

Wydarzenia

e-Commerce Polska awards
14.05.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry