Nowa wyszukiwarka na Pracuj.pl

Serwis rekrutacyjny Pracuj.pl uruchomił nową, innowacyjną wyszukiwarkę ofert pracy. Mechanizm wyszukiwawczy został napisany od nowa i posiada dwie grupy nowych funkcjonalności, które ułatwią precyzyjne przeszukiwanie ogłoszeń.
Nowy mechanizm wyszukiwania wykorzystuje specjalny moduł oprogramowania o nazwie GRAM służący do  analizy morfoskładniowej tekstów pisanych w języku polskim. To bardzo zaawansowane oprogramowanie stworzone przez firmę Neurosoft i dostosowane do potrzeb użytkowników serwisu Pracuj.pl. Dzięki wykorzystaniu tego modułu użytkownik nie musi zastanawiać się już w jakich odmianach i wersjach poszukiwany przez niego wyraz może znaleźć się w ogłoszeniu. System sam sprawdzi, jaka jest wersja kanoniczna (podstawowa) danego wyrazu i wyszuka wszystkie ogłoszenia, które zawierają to słowo –  także w innym przypadku czy z inną końcówką odmiany.

– Staraliśmy się tak zmodyfikować wyszukiwanie, aby użytkownik uzyskał bardziej trafne wyniki wyszukiwania, w pełni spełniające jego oczekiwania – komentuje Paweł Leks, dyrektor działu rozwoju produktów w Pracuj.pl. – Dodatkowo system został uzupełniony o słownik wyrazów i ciągów znaków, które nie powinny być odmieniane, a standardowe wyszukiwanie nie najlepiej sobie z nim radzi. Są to np. specyficzne kompetencje, nazwy technologii, certyfikatów, jak MBA, TOEFL, C++ czy ISO 9001.

Druga funkcjonalność to możliwość wprowadzania formuł uwzględniających operatory „+” i „-”, co umożliwia tworzenie złożonych zapytań o szczegóły ofert pracy. Przykładowo, użytkownik może zapytać wyszukiwarkę o oferty, które zawierają słowa „logistyka” i „Kraków”, ale nie zawierają słowa „sprzedaż”.

– Wykorzystaliśmy te same standardy, które wprowadził Google i inni potentaci na rynku wyszukiwarek – dodaje Paweł Leks. – Chcemy, aby użytkownik nie zastanawiał się nad tym, jak zadać pytanie, tylko korzystał ze swoich przyzwyczajeń z innych wyszukiwarek.

Zespół analityków i architektów opracowywał nową wyszukiwarkę przez prawie dwa miesiące. Przez kolejny miesiąc mechanizm był testowany pod względem funkcjonalności, poprawności zwracanych wyników oraz wydajności.

– Nasi użytkownicy cenią Pracuj.pl przede wszystkim za jakość i szybkość działania serwisu. Złożoność operacji wykonywanych podczas wyszukiwania po słowach kluczowych jest teraz tak duża, że ogromnym wyzwaniem było dla nas utrzymanie dotychczasowej szybkości działania. Ścisła współpraca z producentem oprogramowania, firmą Neurosoft, oraz testy wydajności systemu pozwoliły zaoferować użytkownikowi dotychczasową szybkość wyszukiwania przy wielokrotnie wyższej funkcjonalności – komentuje Paweł Leks.

Zmiany dotyczą na razie samego serwisu Pracuj.pl. Nowy mechanizm zostanie wkrótce wdrożony także w serwisach partnerskich.

http://www.pracuj.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

AI Biznes Forum
29.10.2024 - 30.10.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top