Nowatorskie podejście do architektury informatycznej przedsiębiorstw

Opublikowano: 11 kwietnia 2003. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Infovide wprowadza na rynek nową ofertę konsultingową Enterprise Architecture Management. Obejmuje ona usługi, których podstawowym obszarem jest zarządzanie rozwojem architektury systemów informacyjnych przedsiębiorstwa.

EAM to zarządzanie architekturą informacyjną organizacji w taki sposób, aby zachować pełną kontrolę nad właściwym tempem i kierunkiem rozwoju jej strategii informatycznej. Pozwala odpowiedzieć na pytanie, jak nie pogubić się w gąszczu rozwiązań IT, w momencie gdy działalność i sukces rynkowy firmy zależy w dużej mierze od ciągłych inwestycji w zaplecze informatyczne.

Koncepcja Enterprise Architecture Management bazuje na przekonaniu, że architektura IT powinna być w pełni dostosowana do strategii biznesowej firmy, a nie odwrotnie. EAM redefiniuje pojęcie architektury informatycznej, podporządkowując ją nadrzędnemu celowi jakim są potrzeby biznesowe. W nawiązaniu do wzorca – Service Oriented Architecture – przestaje być ona traktowana w kategorii systemu, monolitycznego rozwiązania, ale rozpatrywana jest przez pryzmat usług, a nie technologii.

Według firmy badawczo-analitycznej Gartner do 2005 r. model Service Oriented Architecture stanie się jednym z trzech najważniejszych czynników umożliwiających realizację strategii biznesowych wykorzystujących różnorodne kanały sprzedaży produktów i usług (prawdopodobieństwo: 0,7). Po 2007 r. model SOA stanie się dominującym wzorcem architektonicznym (prawdopodobieństwo: 0,7).
„Punktem wyjścia naszej koncepcji EAM jest przede wszystkim dokładna analiza strategii biznesowej firmy, na podstawie której powstaje wizja rozwoju architektury informatycznej spełniającej potrzeby biznesowe. Kluczowe przy tym jest zdefiniowanie mapy architektury, zbudowanie wspólnego systemu pojęć i zgodność między działem merytorycznym a działem informatyki co do kierunku zmian” – powiedział Grzegorz Jędryka, Dyrektor Konsultacji Infovide S.A.

Bardzo szybki rozwój przedsiębiorstw intensywnie korzystających ze zdobyczy nowych technologii sprawia niekiedy, że za zmianami biznesowymi nie nadążają zmiany architektury informatycznej. W efekcie istnieje szereg systemów posiadających te same funkcje, a sieć komunikacji pomiędzy aplikacjami staje się praktycznie nie do ogarnięcia. EAM pozwala takiej sytuacji uniknąć.

Potencjalne korzyści wynikające z zastosowania nowego produktu Infovide to przede wszystkim optymalizacja kosztów, zmniejszenie złożoności procesów, zwiększenie wydajności oraz lepsze dostosowanie architektury IT do potrzeb biznesu.

http://www.infovide.pl

Sylwester KozakNowatorskie podejście do architektury informatycznej przedsiębiorstw

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.