Nowe technologie nie hamują rozwoju sieci społecznych

Rozwój nowoczesnych środków komunikowania, zwłaszcza tych związanych z internetem, doprowadził do sytuacji, w której istnieje – teoretyczna przynajmniej – możliwość do bezproblemowego i wielokanałowego porozumiewania się ludzi. Wśród wielu komentatorów i przeciętnych konsumentów panuje jednak przekonanie, że mikroblogi, komunikatory, blogi itp. zmieniają nas w uzależnionych od komputerów społecznych wyrzutków, nieumiejących radzić sobie w „normalnym” otoczeniu. Najnowsze badania stawiają jednak takie poglądy pod dużym znakiem zapytania.

Badania wykonane w ramach The Pew Internet & American Life Project pokazują, że technologia niekoniecznie prowadzić musi do społecznej izolacji. Naukowcy udowodnili bowiem, że uczestnictwo w komunikacji online oraz w rozwiązaniach mobilnych prowadzi do tworzenia większych i bardziej zróżnicowanych sieci dyskusyjnych (czyli takich przestrzeni, w których podejmowane są rozmowy na tematy istotne, z przyjaciółmi i znajomymi).

Nie oznacza to jednak, że nie istnieje problem uzależnień od technologii – około 6 proc. osób dorosłych można zaliczyć do takiej grupy. Nie mają oni nikogo z kim mogliby porozmawiać na ważne dla siebie tematy, nie potrafią również wskazać znacząco istotnych dla siebie ludzi. Ten wskaźnik pozostaje jednak niezmienny od 1985 roku, co może świadczyć o tym, że nie łączy się na zasadzie przyczynowo skutkowej z rozwojem technologii. Badacze stawiają hipotezę, że mogą to być te osoby, które niezależnie od wykorzystywanych środków zawsze pozostaną na uboczu społecznych sieci.

U większości populacji online, technologia – a zwłaszcza media społeczne – prowadzi do wytworzenia bardziej zróżnicowanych sieci znajomości niż do tej pory. Raport pokazuje, że osoby, które aktywnie biorą udział w życiu społeczności internetowych, takich jak na przykład Facebook, są bardziej skłonni do interakcji z osobami o odmiennych doświadczeniach, rasie, przekonaniach politycznych, religijnych itp.

Warto podkreślić, że internauci mają o 15 proc. więcej więzi społecznych (poza członkami rodzin), a ci którzy wykorzystują komunikatory – o 19 proc. więcej.

Ciekawie prezentują się również badania technologii mobilnych. Wszechobecność telefonów komórkowych nie doprowadziła do zmniejszenia czasu, jaki spędzamy z rodziną czy przyjaciółmi. Przeciętnie, jak wynika z raportu badań, ludzie spędzają 195 dni w roku na kontaktowaniu się z bliskimi, ale kontakty „twarzą w twarz” to aż 210 dni w roku. Co więcej, użytkownicy komórek mają średnio o 15 proc. więcej członków rodziny, z którymi dyskutują na ważne dla siebie tematy i 22 proc. więcej więzi nierodzinnych. Inaczej i ogólniej mówiąc, ci którzy korzystają z technologii mobilnych mają o około 12 proc. większe sieci społeczne od tych, którzy z nich nie korzystają.

Pomimo tych dość optymistycznych wyników, naukowcy zauważają jednak, że wielkość naszych społecznych sieci regularnie się zmniejsza. Od 1985 roku „skurczyły” się o około jedną trzecią.

Więcej na temat raportu znaleźć można pod tym adresem.

Wpisy promowane

Zobacz ofertę Wpisów promowanych.

Wydarzenia

09.05.2025 PM Showcase Day
15.05.2025 Javeloper 2025 (online)
20.05.2025 - 21.05.2025 E-Commerce Connect
21.05.2025 - 22.05.2025 V FORUM LOYALTY PLANET 360°
21.05.2025 VII Kongres MIT Sloan Management Review Polska
04.06.2025 - 05.06.2025 VI FORUM DIGITAL EVOLUTION FOR PHARMA & MEDICAL
30.06.2025 - 01.07.2025 Code Europe

Nie widzisz swojego wydarzenia? Skontaktuj się z nami!

Scroll to Top