Nowe zabezpieczenia home.pl

Opublikowano: 22 maja 2003. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

home.pl, dostawca usług internetowych, wprowadził nowe zabezpieczenia chroniące użytkowników Sieci przed otrzymywaniem niechcianej reklamy na konta poczty elektronicznej. Zastosowane rozwiązania, poprzez m.in. analizę nagłówków i treści wiadomości, cechują się wielokrotnie większą efektywnością w przechwytywaniu spamu od stosowanych dotychczas mechanizmów obronnych.

Wprowadzone przez home.pl zabezpieczenia antyspamowe opierają się o nowe, dotychczas nie stosowane w Polsce mechanizmy skanerów treści wiadomości. Wykorzystują one m.in. analizę nagłówków i treści przesyłanych listów pod kątem kilkuset zdefiniowanych reguł, charakteryzujących spam (np. najpopularniejsze tematy wiadomości, frazy tekstowe, formuły wypisania się, nazwy domen, kraje nadawcy, adresy IP).

W pierwszym tygodniu funkcjonowania nowych zabezpieczeń antyspamowych Klienci home.pl aktywowali je dla ponad 42 tysięcy kont e-mail. Zaowocowało to przechwyceniem w okresie 12-18 maja 2003 blisko 265 tysięcy wiadomości zawierających spam. Przeprowadzone analizy wykazały, iż zastosowanie nowych mechanizmów podniosło efektywność wykrywania spamu o 400-500%.

„Udało się nam znacznie zwiększyć efektywność mechanizmów ochronnych, w stosunku do klasycznego blokowania wiadomości z adresów znajdujących się na czarnych listach. Należy jednak pamiętać, że ciągle powstają nowe techniki tworzenia i dystrybucji spamu, które są odpowiedzią na skanery treści wiadomości. Jest to m.in. spam graficzny, gdzie przesyłane wiadomości nie zawierają tekstu a cała treść reklamy umieszczona jest w obrazku. Antyspamowe skanery treści nie są w stanie „zrozumieć” zawartości obrazka i tym samym wychwycić popularnych fraz używanych w spamie. Obecnie pracujemy nad całkowicie nowym rozwiązaniem, które umożliwi wykrywanie także tego typu wiadomości” – mówi Stefan Jurczyk, dyrektor techniczny home.pl.

Najczęściej przechwytywanym typem wiadomości jest spam reklamujący serwisy erotyczne, środki medyczne lub pseudo-medyczne poprawiające potencję, wygląd, samopoczucie lub zmniejszające wagę. Około 95% wiadomości definiowanych jako spam trafia z serwerów ulokowanych poza granicami Polski. W kwietniu 2003 serwery home.pl obsłużyły 10,57 mln wiadomości.

http://www.home.pl

Sylwester KozakNowe zabezpieczenia home.pl

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.