Noworoczny szał na domeny

Serwis Domeny.pl poinformował o gwałtownym wzroście liczby rejestracji domen internetowych, który rozpoczął się i trwa w Polsce od początku stycznia. Są szanse, że milionowa polska domena pojawi się jeszcze przed wakacjami.

W okolicach 20 grudnia 2007 r. statystyki pokazywały około 760.000 zarejestrowanych polskich domen narodowych. Na początku bieżącego tygodnia już prawie 787.000. Rodzimych adresów unijnych (.eu) w ciągu ostatniego tygodnia przybyło około 1.500 sztuk. Wiarygodną liczbę domen globalnych (.com, .net, .org, .info, .biz), rejestrowanych w ostatnim okresie przez Polaków, trudno podać, ale i ona z pewnością szybko rośnie.

– Noworoczny trend wzrostowy na rynku domen jest zauważalny także w innych krajach Europy. I to trzeci rok z rzędu. Jedna z brytyjskich firm podała, że w styczniu i lutym nawet o 30 procent wzrasta liczba rejestrowanych domen .co.uk – mówi Marcin Majerek z serwisu Domeny.pl.  – Może to być spowodowane planami biznesowymi, które przygotowują na nowy rok europejskie spółki – dodaje.

Wraz z szybkim wzrostem liczby domen, pojawia się nowy problem – znikanie ciekawych biznesowo nazw, które można rejestrować w adresach www. Co robić, aby stać się właścicielem „złotej” domeny? Można złożyć ofertę zakupu obecnemu właścicielowi, jednak musimy się liczyć z poważnymi kosztami (od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych). Innym sposobem  na pozyskanie dobrego adresu (po niskich kosztach) jest mało popularna w Polsce usługa „Opcja na domenę”.

– Usługa ta dotyczy większości polskich domen i polega ona na złożeniu rezerwacji  na adres, który jest obecnie zarejestrowany przez inny podmiot. Może się bowiem zdarzyć, że właściciel takiej domeny zrezygnuje z niej lub zwyczajnie nie opłaci jej przedłużenia, uwalniając ją tym samym na rynku. Wówczas domena jest rezerwowana na rzecz posiadacza Opcji – tłumaczy Marcin Majerek.

Usługa taka jest stosunkowo tania (ok. 200 zł na 3 lata), jednak wymaga od zainteresowanego dużej  cierpliwości, trwającej nawet do 3 lat.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top