Odszedł Steve Jobs

W środę, 5 października, w wieku 56 lat zmarł Steve Jobs, współzałożyciel, były prezes i twórca sukcesu firmy Apple. Jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych osób w świecie nowych technologii.

Apple straciła wizjonera i geniusza, a świat stracił niezwykłą ludzką osobę. Ci z nas, którzy mieli szczęście poznać i pracować ze Stevem stracili drogiego przyjaciela i inspirującego mentora. Steve pozostawił firmę, którą tylko on mógł zbudować, a jego duch na zawsze pozostanie fundamentem Apple – takie oświadczenie pojawiło się na stronie firmy. Apple zachęca również do dzielenia się swoimi wspomnieniami pod adresem rememberingsteve@apple.com.

Odszedł Steve Jobs 1

Z całego świata napływają głosy współczucia, kondolencje.

Steve był jednym z najważniejszych amerykańskich innowatorów – odważny na tyle, by myśleć inaczej, śmiały wystarczająco by wierzyć, że może zmienić świat i utalentowany by to osiągnąć. (…) Świat stracił wizjonera. Być może jednak nie ma większego hołdu dla sukcesu Steve’a niż fakt, że duża część świata dowiedziała się o jego śmierci za pośrednictwem urządzań, które wynalazł – napisał Barack Obama, prezydent USA.

Poznaliśmy się ze Stevem blisko 30 lat temu i byliśmy kolegami, konkurentami i przyjaciółmi przez ponad połowę naszego życia. Świat rzadko widzi kogoś, kto ma tak głęboki wpływ jak Steve, który będzie oddziaływał na wiele przyszłych pokoleń – oświadczył Bill Gates, współtwórca Microsoftu.

Zaledwie nieco ponad miesiąc temu Steve Jobs zrezygnował z roli szefa Apple. Tłumaczył wtedy, że nadszedł dzień, w którym nie może spełnić już oczekiwań stawianych przed tą rolą. Na stanowisku zastąpił go Tim Cook, który dwa dni temu zaprezentował nowości firmy, w tym iPhone’a 4S.

Od wielu lat współtwórca Apple zmagał się z chorobą nowotworową. W 2004 roku przeszedł operację związaną z dolegliwościami. W 2009 r. miał przeszczep wątroby.

Po każdym słabszym zdrowotnie okresie, Jobs powracał do Apple i pokazywał światu produkty zmieniające nie tylko rynek nowych technologii, ale również konsumenckie przyzwyczajenia. W 2007 roku przedstawił pierwszego iPhone’a, w 2010 – iPada. Jest także architektem takich projektów jak iOS5, OS X Lion czy iCloud.

Steve Jobs zmarł 5 października 2011 roku, mając 56 lat. Pozostawił żonę Laurene oraz trójkę dzieci z tego małżeństwa i czwórkę dzieci z poprzedniego związku.

Wydaje się, że najlepszym z możliwych sposób upamiętnienia Steve’a Jobsa jest przypomnienie sobie jego najważniejszego wystąpienia. W 2005 roku na Uniwersytecie Stanforda wygłosił słynną mowę, w której dokonał próby podsumowania swego życia i wskazał najważniejsze dla niego wartości.

Nikt nie chce umierać. Nawet ludzie, którzy chcą iść do nieba nie chcą umierać, aby się tam dostać. A jednak śmierć jest kierunkiem, który wszyscy dzielimy. Nikt jej nie uciekł i tak właśnie powinno być, ponieważ śmierć jest prawdopodobnie najlepszym wynalazkiem życia – mówił.

Requiescat in pace.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry