Opera Barracuda: jest pierwsza wersja testowa

Opublikowano: 18 lutego 2011. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Udostępniona została wersja testowa nowej wersji przeglądarki Opera. Pierwsza kompilacja 11.10 o nazwie „Barracuda” to dopiero zapowiedź finalnej wersji – przynosi jednak kilka ciekawych nowości.

Pierwszą zmianą w Operze 11.10 jest nowe jądro. Poprzednie 2.7.62 zastąpione zostało przez wersję 2.8.99. W praktycznym wymiarze oznacza to między innym implementację Web Open Font Format (WOFF), standardu czcionek wykorzystywanych na stronach internetowych, promowanego m.in. przez fundację Mozilla.

Opera Barracuda: jest pierwsza wersja testowa 1Wśród innych nowości wymienić można m.in. domyślne wyłącznie mechanizmu Cookie2 i protokołu TLS w wersjach 1.1 i 1.2. Poprawiono również bezpieczne przekierowywanie z z http na https, wyłączono główne hasła dla certyfikatów oraz dodano opcję wyłączenia ochrony sieciowej.

Opera zapowiada, że Barracuda lepiej sprawować się będzie na komputerach z systemem Mac OS X i nie będą pojawiać się problemy współpracy z takimi usługami jak Facebook, Live Mail/Hotmail czy Google Docs.

Nadchodząca wersja przeglądarki nie jest jedyną oczekiwaną zmianą w świecie Opery. Wkrótce pojawić ma się wydanie przeznaczone dla tabletów iPad.

Według Ranking.pl Opery używa nieco ponad 9,5 proc. polskich użytkowników. Najpopularniejszą przeglądarką pozostaje Firefox z 48,42 proc. udziałem wśród internautów.

Więcej szczegółów i możliwość pobrania pod tym adresem.

Dawid ZarazińskiOpera Barracuda: jest pierwsza wersja testowa

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.