Pełna integracja Androida z Ubuntu

Wiele osób z pewnością zastanawiało się, kiedy wreszcie będzie miała miejsce pełna integracja telefonów z systemem Android z laptopami i komputerami stacjonarnymi, tak jak ma to miejsce w przypadku iPhonów i komputerów Apple. Już niedługo pełna integracja będzie możliwa przy pomocy linuksowego systemu Ubuntu.

Pełna integracja Androida z Ubuntu 1Firma Canonical przedstawiła system Ubuntu współpracujący ze smartfonami z Androidem, dający możliwość równoległej pracy z oprogramowaniem firmy Google. Działanie Ubuntu, zainstalowanego w telefonie lub tablecie z systemem Android 2.3 lub wyższym, polega na podłączeniu urządzenia do komputera za pomocą stacji dokującej. W chwili gdy smartfon zostaje podłączony aktywuje się system Ubuntu na komputerze stacjonarnym, dzięki czemu możemy obsługiwać wszystkie funkcje dostępne w telefonie za pomocą uruchomionego w komputerze Ubuntu.

Gdy smartfon jest podłączony do komputera wszystkie połączenia i wiadomości są obsługiwane za pomocą Ubuntu. Kiedy zaś pisząc wiadomość będziemy chcieli odebrać połączenie telefoniczne poprzez telefon i podniesiemy go ze stacji dokującej, wtedy pisana wiadomość w systemie Ubuntu zostanie przeniesiona do Androida, gdzie będziemy mogli dokończyć pisanie tekstu.

Pełna integracja Androida z Ubuntu 2

W skład obsługiwanych funkcjonalności zintegrowanych z komuterem stacjonarnym wchodzą m.in.:

 • książka adresowa;
 • kalendarz (w tym Google Calendar);
 • wiadomości SMS i rozmowy telefoniczne obsługiwane z pulpitu komputera;
 • ustawienia systemu Android takie jak hasła WiFi, słuchawka Bluetooth lub budzik;
 • integracja z serwisami Facebook i Twitter.

Wśród domyślnych aplikacji znajdują się: przeglądarka Chromium, odtwarzacz muzyki VLC, Google Calendar, Google Docs, klient poczty Thunderbird oraz inne programy związane ze środowiskiem Ubuntu.

Systemy zainstalowane w telefonach są niezależne od siebie i w przypadku aktualizacji Androida lub Ubuntu nie jest wymagana dodatkowy upgrade drugiego systemu.

Pełna integracja Androida z Ubuntu 3

Dodatkowym atutem jest integracja środowiska Ubuntu, zainstalowanego wraz z Androidem, z usługami od firmy Canonical, takimi jak Ubuntu One lub Ubuntu TV. Istnieje także możliwość współpracy z oprogramowaniem od firm VMware i Citrix.

Wymagania techniczne telefonów z systemem Android:

 • Android w wersji 2.3 lub wyższej;
 • dwurdzeniowy procesor o częstotliwości taktowania 1 GHz;
 • akceleracja wideo za pomocą sterowników Open GL, ES/EGL;
 • wyjście HDMI;
 • łącze USB;
 • 512 Mb pamięci RAM.

Firma Canonical prowadzi aktualnie rozmowy z producentami smartfonów, aby system Ubuntu był fabrycznie instalowany w nowych produktach. W celu zwiększenia zainteresowania Canonical planuje również wystawienie swojego pomysłu na najbliższym Mobile World Congress, przypadającym na przełom lutego i marca w Barcelonie.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top