Phishing rósł nawet w wakacje

Według danych Centrum Przeciwdziałania Oszustwom Internetowym RSA Cyota (RSA Cyota Anti-Fraud Command Center) w lipcu 2006 roku oszuści internetowi nie próżnowali. W tym czasie na świecie odnotowano ataki phishingu na 195 marek instytucji finansowych.
Jest to rekord w całym 2006 roku i jednocześnie potwierdzenie tendencji o około 10% wzroście zaatakowanych instytucji co miesiąc.  50% wszystkich ataków pochodziło z terytorium Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe na liście krajów, z których pochodzą ataki po raz pierwszy pojawiła się Estonia (4%).

W lipcu 78% wszystkich ataków było skierowanych przeciwko amerykańskim instytucjom finansowym.

Phishing to forma kradzieży tożsamości (poufnych danych osobowych). Dokonując oszustwa  phisher wysyła fałszywą wiadomość e-mail, która przypomina wyglądem wiadomość od instytucji finansowej. W wiadomości najczęściej jest link do strony internetowej, która udaje bank internetowy (jest do niej bardzo podobna). W rzeczywistości phisher przechwytuje wpisywane tam dane, takie jak: loginy i hasła do kont internetowych, by później je użyć do kradzieży realnych pieniędzy.

Koń trojański (trojan) to program, który wykonuje na komputerze szkodliwe czynności bez wiedzy użytkownika (np. zbiera, zmienia lub niszczy dane).

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry