Phishing w ofensywie

Według danych Centrum Przeciwdziałania Oszustwom Internetowym RSA Cyota (RSA Cyota Anti-Fraud Command Center) w czerwcu 2006 roku na świecie odnotowano ataki phishingu na 171 marek instytucji finansowych. To rekord w całym 2006 roku. Dotychczas bowiem średnia ataków w pierwszych pięciu miesiącach 2006 roku wyniosła blisko 120.

W kwietniu „szczególną troską” phisherzy obdarzyli banki spółdzielcze. 38% wszystkich ataków było skierowane właśnie na banki spółdzielcze, z tego wiele instytucji zostało zaatakowanych po raz pierwszy. 55% wszystkich ataków pochodziło z terytorium Stanów Zjednoczonych. Kolejne na liście już tradycyjnie były Niemcy, w których ulokowanych było 14% wszystkich ataków, a dalsze miejsca zajęły: Australia, Korea Południowa, Chiny i Wielka Brytania.

W czerwcu 76% wszystkich ataków było skierowanych przeciwko amerykańskim instytucjom finansowym. Wśród instytucji finansowych spoza USA atakowano najczęściej banki z Wielkiej Brytanii (24%), Hiszpanii oraz Kanady (po 21%).

Najpopularniejsze typy oszustw internetowych:
Phishing
Phishing to forma kradzieży tożsamości (poufnych danych osobowych). Dokonując oszustwa  phisher wysyła fałszywą wiadomość e-mail, która przypomina wyglądem wiadomość od instytucji finansowej. W wiadomości najczęściej jest link do strony internetowej, która udaje bank internetowy (jest do niej bardzo podobna). W rzeczywistości phisher przechwytuje wpisywane tam dane, takie jak: loginy i hasła do kont internetowych, by później je użyć do kradzieży realnych pieniędzy.

Pharming
Pharming to również forma kradzieży tożsamości, polegająca na przekierowaniu (bez wiedzy i udziału użytkownika) do fałszywej strony internetowej, która wyglądem przypomina stronę instytucji finansowej. W ten sposób oszust może łatwo zdobyć poufne dane takie jak numer karty kredytowej, login, hasła czy dane osobowe.

Koń trojański
Koń trojański (trojan) to program, który wykonuje na komputerze szkodliwe czynności bez wiedzy użytkownika (np. zbiera, zmienia lub niszczy dane).

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top