Pierwsza w Polsce reklama w grach komputerowych

Firma AdAction, która zajmuje się szeroko pojętą rozrywką w Internecie i urządzeniach mobilnych, stworzyła pierwszą w Polsce kampanie reklamową w grach komputerowych z wykorzystaniem dynamicznie podmienianych reklam.
W dniach 2.04.2008 – 6.04.2008 została przeprowadzona przez AdAction pierwsza w Polsce legalna kampania reklamowa w grach komputerowych Counter Strike i Colin McRae: Dirt. Kampania promowała dwóch klientów: Kode5 (polski przystanek międzynarodowego turnieju dla graczy) oraz Gamecorner.pl (internetowy serwis o grach komputerowych należący do Agory).

Przygotowanie reklam
Reklamy w grach komputerowych w swoim charakterze są bardziej zbliżone do reklamy outdoorowej. Większość reklam to statyczne tablice. Co prawda są także interaktywne pozwalające np. doładować energię gracza, czy nawet filmowe, gdzie możemy obejrzeć 15 sekund filmu reklamowego z dźwiękiem. Możliwe formaty reklam to: 1×1, 1×2, 2×1, 4×1, 8×1 oraz formaty przed rozpoczęciem gry (różne rozmiary). Na potrzeby tej kampanii reklamy zostały przygotowane w kilku formatach.

Poniżej przykład jednego z zastosowanych formatów – 1×1 (1024×1024 pikseli):
 
Pierwsza w Polsce reklama w grach komputerowych 1

Pierwsza w Polsce reklama w grach komputerowych 2

Wyniki
Dzięki temu, że każdy gracz łączy się z serwerem gry w celu rywalizowania z innymi graczami, może otrzymywać dynamicznie wyświetlane reklamy. Realizuje to specjalny ad serwer do gier, który jest w stanie sprawdzić ile razy gracz widział reklamę (przejeżdżał obok niej, przebiegał, tak, że reklama była widoczna (odpowiedni kąt widzenia, itd.).

Kampania w ciągu kilku dni wygenerowała zasięg na poziomie ponad 20 000 graczy (z Polski). Średnia częstotliwość wyświetlania reklam, to 5,22, czyli odpowiednio do tego, aby w krótkim czasie poinformować graczy o imprezie.

Zasięg, emisje, częstotliwość

Wykres 1. Zasięg i emisje w kampanii

Pierwsza w Polsce reklama w grach komputerowych 3

Zasięg kampanii 22 855 UU
Emisje 119 333
Częstotliwość 5,22

Rozłożenie emisji na poszczególne kreacje

Wykres 2. Rozłożenie emisji na poszczególne kreacje

Pierwsza w Polsce reklama w grach komputerowych 4

Każda z kreacji ma mierzony zasięg indywidualnie (dlatego zasięgi nie sumują się do łącznego zasięgu na całą kampanię).

Rozłożenie emisji na poszczególne gry
Wykres 3. Rozkład emisji na poszczególne gry

Pierwsza w Polsce reklama w grach komputerowych 5

Większość reklam wyemitowała się w grze Counter Strike 1.6, która jest bardziej popularna niż Colin McRae: Dirt.

Widok reklam w grze Counter Strike 1.6

Pierwsza w Polsce reklama w grach komputerowych 6

Pierwsza w Polsce reklama w grach komputerowych 7

Widok reklam w grze Colin McRea: Dirt

Pierwsza w Polsce reklama w grach komputerowych 8

Pierwsza w Polsce reklama w grach komputerowych 9

AdAction zajmuje się szeroko pojętą rozrywką w Internecie i urządzeniach mobilnych (telefony, PDA, smartphony). Tworzy gry na urządzenia mobilne, gry flash na strony internetowe, platformy do gier multiplayer. Pomaga zaistnieć w Second Life i w innych tego typu projektach.

Firma zajmuje się reklamą w grach. Dział GameAction, oferuje Klientom możliwość zaistnienia z reklamą dynamiczną w większości produkcji gier na PC i na konsolach (Xbox, Play Station). Czas uruchomienia takiej kampanii nie przekracza tygodnia.Na potrzeby reklamy, wspólnie z producentem tworzone są indywidualnie dopasowane pomysły na kreacje w świecie gry. Klientowi oferowany jest pełny raport z działań i dotarcia do graczy.

autorzy: Maciej Czerwiński, Adam Dyba

www.adaction.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top