Pierwsze w Europie domeny z ogonkami

NASK jako pierwsza w Europie – i jedna z pierwszych na świecie instytucji pełniących rolę „registry”, czyli krajowego rejestru nazw internetowych – wprowadza do powszechnego użytku domeny ze znakami narodowymi. Premiera nowej usługi odbędzie się 11 września w czasie Krajowego Sympozjum Telekomunikacji w Bydgoszczy.

Rejestrację domen z polskimi znakami poprzedziło opublikowanie przez IETF – The Internet Engineering Task Force – oficjalnego standardu rejestracji nazw internetowych ze znakami narodowymi, przygotowanego przez NASK. Wprowadzenie do bieżącej oferty usługowej rejestracji polskich domen „narodowych” stawia NASK na czele stawki europejskich rejestratorów.

O wysokiej pozycji NASK jako krajowego „registry” świadczą również przygotowania do uzyskania certyfikatu jakości ISO w dziedzinie usług związanych z rejestracją i utrzymaniem domen internetowych. W sierpniu przeszliśmy zewnętrzny audyt przedcertyfikacyjny. Spodziewamy się przejść przez procedury ostatecznego audytu certyfikacyjnego w ciągu najbliższych miesięcy, co oznacza, że możemy stać się pierwszym rejestrem domen narodowych na świecie posiadającym certyfikat ISO – mówi kierownik działu domen NASK, Andrzej Bartosiewicz.

W połowie lipca NASK rozpoczęła 3-miesięczną akcję promocyjną, która miała na celu obniżenie cen rejestracji domen przez firmy partnerskie. Akcja ta przyniosła nadspodziewanie dobre rezultaty – partnerzy rejestrują obecnie każdego dnia ok. 130 domen internetowych, co oznacza 8 do 10 razy więcej w stosunku do okresu przedwakacyjnego. Najważniejsze zaś, że ceny za rejestrację uległy znacznemu obniżeniu – np. w niektórych firmach do 80 złotych za domenę z rozszerzeniem .PL i 60 złotych za domenę z końcówką .COM.PL. Ze względu na tak duże zainteresowania akcja promocyjna została przedłużona do końca grudnia 2003 r.

Program rejestracji domen przez partnerów NASK rozwija się doskonale. W przeciągu kilku miesięcy do współpracy przystąpiło 17 firm partnerskich – w tym znane i liczące się na rynku, takie jak Onet.pl, Home.pl, AZ.pl. Mamy też współpracę z trzema dużymi rejestratorami z Niemiec. Partnerem NASK jest m.in. jeden z największych niemieckich „resellerów” domen – firma KEY-SYSTEMS. Bardzo nas cieszy tak duże zainteresowanie niemieckich rejestratorów. Obecnie rynek niemiecki jest naszym głównym polem zainteresowania w Unii Europejskiej. Niemieckie firmy ISP są bardzo zaawansowane technologicznie, co znacznie ułatwia rozpoczęcie współpracy – powiedział Andrzej Bartosiewicz.

http://www.dns.pl/porozumienie/rejestracja.gif
http://www.ietf.org/internet-drafts/draft-bartosiewicz-idn-pltld-01.txt

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top