Pierwsze w Polsce Muzeum Nośników Danych

W środę, 21 stycznia br., w samo południe na Targach Komputer Expo 2004 otwarte zostało pierwsze w Polsce muzeum, którego eksponatami są najstarsze i najbardziej wyjątkowe nośniki danych. Ekspozycja po raz pierwszy pokazana została na stoisku MBM Ontrack – pomysłodawcy muzeum. W ciągu pierwszych trzech godzin ekspozycję odwiedziło ponad 1000 osób. Zbiory liczą ponad sto wyjątkowych twardych dysków i innych nośników pamięci.

Podczas tegorocznych Targów Komputer Expo zaprezentowanych zostało 20 najbardziej interesujących eksponatów. W muzeum można zobaczyć m.in. pamięć ferrytową z 1970 roku, która spełniała zadania dzisiejszych pamięci RAM. Każdy ferromagnetyczny rdzeń, z którego składała się pamięć mocowano na płytce, a jego uzwojenia szyto igłą. Prócz pamięci ferrytowej w muzeum prezentowane są karty perforowane z 1978 roku stosowane w komputerach IBM S/360, Odra oraz RIAD JS-R32, węgierskie dyskietki ośmio calowe, czy taśmy magnetyczne stosowane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. W muzeum nie zabrakło również unikatowych dysków twardych takich jak ważący 32 kilogramy i składający się z dziewięciu piętnastocalowych talerzy, 34 letni dysk IBM 391X o pojemności 60 MB.

Zbiory muzeum gromadzone były od października 2003 roku, kiedy ogłoszony został ogólnopolski konkurs „01 zgłoś się” skierowany do wszystkich, którzy posiadają unikatowe nośniki i chcą współtworzyć Muzeum Nośników Danych. Patronat medialny nad konkursem objęły portal internetowy Onet.pl oraz miesięcznik Chip.

„Wprawdzie dziś otwieramy muzeum, ale w moim przekonaniu ta inicjatywa jest ponadczasowa. Tak jak wszystkie muzea będziemy stale zabiegać o powiększenie naszych zbiorów. Dzięki pasji miłośników informatyki w całej Polsce, zarówno osób prywatnych jak i firm, udało nam się zgromadzić kolekcję, która pozwoli zobrazować w jak szalonym tempie rozwija się informatyka. Mam nadzieję, że będzie to również wspaniała lekcja poglądowa dla młodzieży, która historię informatyki będzie mogła zobaczyć na własne oczy” – powiedział Marcin Musil, dyrektor zarządzający MBM Ontrack, pomysłodawcy i organizatora Muzeum Nośników Danych.

Ekspozycja prezentowana będzie przez cały czas trwania Targów Komputer Expo 2004, a następnie zostanie przeniesiona do Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie nastąpi lokalna premiera zbiorów muzeum. Ostatecznie ekspozycja trafi do siedziby głównej firmy MBM Ontrack w Katowicach.

http://www.mbmontrack.pl/

Wpisy promowane

Wydarzenia

E-COMMERCE CHALLENGE 2024
23.05.2024 - 24.05.2024
Code Europe
10.06.2024 - 11.06.2024
I ❤ business & HR
11.06.2024 - 12.06.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top