Pierwsze w Polsce zewnętrze centrum informatyczne dla banku

Dominet SA podpisał umowę hostingu systemów informatycznych z Centralnym Ośrodkiem Przetwarzania Informacji KGHM Polska Miedź SA. Umowa ta obejmuje wszystkie rozwiązania systemowe z obszaru IT, funkcjonujące w Dominet i Dominet Banku (dawniej Cuprum Banku). Jest to pierwszy w Polsce projekt wykorzystania przez bank zewnętrznego centrum informatycznego do opieki w zakresie sprzętu komputerowego i systemu operacyjnego oraz głównych systemów informatycznych.

„Chcemy stworzyć wspólną platformę systemową dla wszystkich podmiotów grupy kapitałowej Dominet, w tym szczególnie dla Dominet Banku. Planując współpracę z COPI musieliśmy więc uwzględnić obecne i przyszłe regulacje i zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego i Narodowego Banku Polskiego, dotyczące systemów informatycznych dla banków. W rezultacie już wkrótce ruszy jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków na terenie naszego kraju” – mówi Dorota Cacek, wiceprezes Dominet.

Na mocy umowy KGHM udostępni spółce Dominet dwa centra przetwarzania danych – podstawowe i rezerwowe. Zgodnie z wymaganiami technicznymi określonymi przez Dominet, będą to centra o bardzo wysokim poziomie niezawodności oraz o światowym standardzie zabezpieczeń technicznych i bezpieczeństwa danych.

Wpływ na zawarcie umowy z COPI KGHM Polska Miedź miało wiele czynników. Ze względu na złożoność i nowatorski charakter projektu duże znaczenie miało dotychczasowe doświadczenie KGHM w tworzeniu tego typu rozwiązań oraz fakt, że dysponuje on odpowiednim zapleczem wykwalifikowanych specjalistów do bieżącej obsługi centrum. Znacząca była także bardzo korzystna lokalizacja COPI KGHM, a mianowicie jego sąsiedztwo z centralą Dominet Banku w Lubinie oraz zaoferowane wsparcie procesu wdrożeniowego.

„Rozważaliśmy kilka różnych propozycji. Oferta KGHM była najbardziej kompleksowa i najkorzystniejsza dla nas pod względem lokalizacji i wsparcia technicznego przy bieżącej obsłudze centrum, a przede wszystkim pod względem parametrów techniczno-organizacyjnych, takich jak niezawodność, bezpieczeństwo czy know-how. Ponadto, zdecydowaliśmy się postawić na doświadczonego partnera – nasze centrum przetwarzania danych nie jest pierwszym tego typu projektem realizowanym przez KGHM. W międzyczasie uruchomił on bowiem własne centrum informatyczne, które działa już ponad rok” – dodaje Dorota Cacek.

Umowa pomiędzy Dominet SA a COPI KGHM Polska Miedź SA została podpisana na czas nieokreślony. Obie firmy uzgodniły już harmonogram prac do końca roku. Obecnie trwają prace wdrożeniowe. W swoim ostatecznym kształcie projekt zostanie uruchomiony pod koniec bieżącego roku.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top