Pirackie odcinki Simpsonów mogą infekować komputery

Eksperci z Kaspersky Lab wykryli potencjalnie szkodliwe oprogramowanie wykorzystujące popularność serialu The Simsons. Użytkownicy są kuszeni darmowymi odcinkami, a próba ich obejrzenia prowadzi do zainstalowania na komputerze aplikacji adware.

Serial The Simpsons posiada ogromną rzeszę fanów na całym świecie. Jednak w przeciwieństwie do innej ogromnie popularnej kreskówki – Southpark – nie można go bezpłatnie legalnie obejrzeć w Internecie. Jak zwykle, gdy w Sieci pojawia się na coś duże zapotrzebowanie, cyberprzestępcy biorą się do pracy.

Analitycy z Kaspersky Lab zwrócili uwagę na pirackie odcinki Simpsonów rzekomo opublikowane w serwisie Dailymotion:

Pirackie odcinki Simpsonów mogą infekować komputery 1
Pirackie odcinki Simpsonów w serwisie Dailymotion

Gdy użytkownik spróbuje obejrzeć jeden z takich odcinków, na ekranie pojawia się informacja, że żądana zawartość została usunięta ze względu na naruszenie praw autorskich. Dalsza część komunikatu informuje, że użytkownik jest szczęściarzem, ponieważ może mimo wszystko obejrzeć odcinek dzięki odsyłaczowi zamieszczonemu w polu opisu. Odsyłacz ten jest zawsze skrócony (lub zamaskowany) przy użyciu serwisów takich jak bit.ly. Kliknięcie go prowadzi do strony, na której użytkownik jest namawiany do pobrania jednej z kilku aplikacji (jest to wymagane, by przejść dalej). Po kolejnym kliknięciu nie zobaczymy żadnego odcinka Simpsonów. Zamiast tego na ekranie pojawi się okno zachęcające do pobrania aplikacji “IWON”.

Pirackie odcinki Simpsonów mogą infekować komputery 2
Okno zachęcające do pobrania aplikacji “IWON”

“IWON” to aplikacja typu adware, która nie posiada żadnej użytecznej funkcjonalności. Jej działanie sprowadza się do wyświetlania uciążliwych i denerwujących reklam. Plik pobierany po kliknięciu przycisku “Download Now!” może posiadać następującą nazwę: IWONSetup2.3.76.6.ZLman000.exe. Aplikacja “IWON” jest wykrywana przez większość programów antywirusowych, jednak nie wszystkie sobie z nią radzą. Rozwiązania firmy Kaspersky Lab wykrywają to oprogramowanie jako “not-a-virus:WebToolbar.Win32.MyWebSearch.fr”.

“Mimo że aplikacja nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, lepiej trzymać się od niej z daleka” – mówi Costin Raiu, ekspert z Kaspersky Lab. “Program z pewnością nie pozwoli na oglądanie przygód Homera i jego rodziny, a jak już wielokrotnie przekonywaliśmy się w przeszłości, reklamy online mogą zainfekować komputer, nawet gdy są wyświetlane przez z pozoru bezpieczne programy”.

www.kaspersky.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Shopper Day 2021
26.10.2021
Expert Summit 2021
04.11.2021
Forum Gospodarki Cyfrowej
09.11.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry