Początek ery 'robaków biznesowych'?

Firma Kaspersky Lab, jeden z czołowych producentów oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikowała analizę incydentu z robakiem Bozori (znanym także jako Zotob). Tekst wyjaśnia, dlaczego robak atakujący 'duże cele’ nie spowodował globalnej epidemii i nie stanowi prawie żadnego zagrożenia dla dobrze zabezpieczonych małych firm i użytkowników domowych.

Od pewnego czasu eksperci z firmy Kaspersky Lab obserwują zmianę kierunku w taktykach stosowanych przez twórców wirusów. Względny spadek liczby globalnych epidemii odnotowany w ciągu ostatniego roku wskazuje na odejście od przeprowadzania masowych ataków na użytkowników rozproszonych po całym świecie. Zamiast tego ataki koncentrują się na określonych obszarach.

Na pierwszy rzut oka Bozori nie różni się niczym od wcześniejszych robaków internetowych, takich jak Blaster czy Sasser, które również wykorzystywały luki w celu rozprzestrzeniania się bezpośrednio na niezabezpieczone komputery. Mimo to robak ten nie wywołał globalnej epidemii! Analitycy z firmy Kaspersky Lab nie wykryli żadnych jednoznacznych oznak epidemii. Laboratorium antywirusowe nie otrzymało również żadnych zgłoszeń o infekcji od indywidualnych użytkowników.

Nikt nie wątpi w to, że robak ten rozprzestrzenia się. Wydaje się jednak, że pojawia się on jedynie w dużych sieciach korporacyjnych. To właśnie te organizacje, składające się zazwyczaj z 'małych internetów’ stojących za dobrze chronionymi bramami, padły jego ofiarą.

Mówi David Emm, konsultant ds. bezpieczeństwa w firmie Kaspersky Lab: 'Bozori wywołuje lokalne epidemie, tam gdzie może zainfekować dużą liczbę obiektów (zależy to w dużej mierze od poziomu zarządzania w organizacji). Robak nie może zaatakować wielu komputerów poprzez Internet, ponieważ obecnie prawie wszyscy korzystają z zapór ogniowych. Jest jednak w stanie przeniknąć do lokalnej sieci bez pokonywania takiego zabezpieczenia: gdy zainfekowany laptop zostanie wprowadzony do sieci z powiedzmy 50 komputerami pracującymi pod kontrolą systemu Windows 2000, powstaje chaos. Tłumaczy to, dlaczego nie ucierpiały małe firmy i użytkownicy domowi. Z drugiej strony, główne szkody poniosło kilka globalnie połączonych korporacji, które posiadają ogromne sieci komputerów – w pewnym sensie własne mniejsze wersje Internetu.’

Incydent z robakiem Bozori świadczy o tym, że stoimy u progu nowej ery. 'Robaki biznesowe’ będą wywoływały epidemie w lokalnych sieciach korporacji, które będą miały niewielki wpływ na Internet.

Trend ten nie został spowodowany żadną zmiana techniczną w sposobie tworzenia złośliwych programów. Zmiany nastąpiły w wyniku przeobrażenia organizacji społecznej czy dynamiki społecznej. 'Korporacje zabezpieczyły się za pomocą 'nieprzenikalnych’ zapór ogniowych filtrujących wszystkie wiadomości e-mail. Przedsiębiorstwa poczuły się bezpieczne i przekonane, że żaden atak nie może ich dosięgnąć. Cios, jaki otrzymały z wewnątrz, był tym boleśniejszy, że zupełnie nieoczekiwany’ – dodaje David.

http://www.kaspersky.pl/

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top