Podejrzyj jak będzie wyglądał Firefox 4.0

Opublikowano: 29 lipca 2009. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Mozilla nie daje zapomnieć o sobie i o swojej przeglądarce. Niespełna miesiąc po udostępnieniu Firefox’a 3.5 i zaledwie tydzień po opublikowaniu zrzutów ekranu z nadchodzącej wersji 3.7, na firmowej wiki pojawiły się koncepcyjne obrazy z wydania 4.0.Podejrzyj jak będzie wyglądał Firefox 4.0 1

Ekipa Mozilli wyraźnie zaznacza, że pokazane zdjęcia to jedynie wczesne pomysły (na etapie burzy mózgów). Przyjrzenie się im może dać jednak całkiem dobry wgląd na to, w jakim kierunku chcą podążać twórcy Firefox’a.

Poniższe obrazy, pochodzące z wersji windowsowej, dowodzą to, co zauważali niektórzy od pewnego czasu – twórcy przeglądarki bacznie obserwują poczynania konkurencji, a zwłaszcza Chrome od Google. Bo czy propozycja umieszczenia kart nad paskiem adresu nie robi wrażenia baaardzo znajomej?

Propozycja umieszczenia kart nad paskiem adresu:

Podejrzyj jak będzie wyglądał Firefox 4.0 2

Propozycja umieszczenia kart pod paskiem adresu:

Podejrzyj jak będzie wyglądał Firefox 4.0 3

Mozilla zdaje się być rozdarta. W krótkiej liście punktuje za i przeciw powyższym propozycjom. Zaletami umieszczenia zakładek na górze są między innymi zaoszczędzenie przestrzeni w pionie i krótszy dystans wskaźnika myszki do ustawień. Wadami takiego rozwiązania są zaś: złamanie ciągłości (użytkownicy przyzwyczaili się do obecnego rozwiązania), dłuższy dystans wskaźnika myszki do kart, czy skrócona nazwa tytułu danej strony (dostępna będzie jedynie w polu danej karty, a nie w pełnym brzmieniu na górze okna).

Najlepszym rozwiązaniem z perspektywy użytkownika byłaby chyba możliwość wybrania najlepszej dla siebie wersji. Fajnie, gdyby Mozilla wprowadziła taką opcję.

Jeszcze jedną zaprezentowaną nowością jest przycisk combo, łączący w sobie funkcjonalności Zatrzymaj, Odśwież oraz Idź pod ten adres. Trzy opcje mają zostać zintegrowane w jednym miejscu. Podczas pisania dostępny więc będzie przycisk Idź od ten adres, w czasie trwania ładowania strony – Zatrzymaj, a w międzyczasie – Odśwież. Poniżej zrzuty jak miałoby to wyglądać.

Podejrzyj jak będzie wyglądał Firefox 4.0 4

Powyższe propozycje mają oczywiście wstępny charakter. Mozilla liczy na informację zwrotną, ostateczne decyzje zapadną na pewno po „konsultacjach społecznych”. A jak Wam podobają się pomysły na nowego Firefox’a?

admagazine.pl

admagazine.plPodejrzyj jak będzie wyglądał Firefox 4.0

Podziel się!

O autorze

admagazine.pl