Polacy przekazali 100 mln zł z 1 proc. podatku

W ubiegłym roku w ramach ulgi podatkowej przekazaliśmy na szczytne cele ponad sto milionów złotych – wynika z raportu Money.pl.
Obecnie wsparcie organizacji pożytku publicznego i możliwość samodzielnej decyzji o przeznaczeniu części podatku wymaga jeszcze mniej wysiłku, niż w latach ubiegłych. Organizacje pozarządowe liczą więc na zwiększenie wpływów z darowizn.

Money.pl szacuje, że gdyby na przekazanie 1 procent podatku zdecydował się każdy Polak do organizacji pożytku publicznego trafić by mogły ponad 352 miliony złotych.

Wpływy z jednego procenta podatku przekazywanego dla organizacji pożytku publicznego co roku rosną. W ubiegłym roku na każdego podatnika przypadało 4,36 zł przekazane w ramach tej ulgi. To dziesięć razy więcej, niż cztery lata temu, gdy z odliczenia korzystaliśmy po raz pierwszy.

Co roku odliczenie stawało się popularniejsze: w 2005 zdecydowało się na nie ponad milion podatników (4,85%), a w rozliczeniu składanym w ubiegłym roku – już 1 593 541, czyli 6,7 procent.

W tym roku wpłat będzie najprawdopodobniej jeszcze więcej – głównie dzięki temu, że przekazywaniem podatku zajmą się same urzędy skarbowe, będziemy musieli jedynie wskazać organizację, którą chcemy obdarować.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry