Polacy wygrali SIMagine

Centrum Technologii Mobilnych Mobiltek, krakowska firma specjalizująca się w rozwiązaniach mobilnych, zdobyła najwyższe trofeum w prestiżowym światowym konkursie SIMagine™ 2007, którego rozstrzygnięcie nastąpiło podczas 3GSM World Congress w Barcelonie. Zespół z firmy Mobiltek otrzymał Gold Award za rozwiązanie SIMkey.

SIMagine 2007 – 8th Worldwide Mobile Communication & Java Card™ Developer Contest – to ogólnoświatowy konkurs mający na celu rozwijanie nowych, praktycznych aplikacji i usług komunikacji mobilnej bazujących m.in. na technologii Java Card™, które mogą być wykorzystane na kartach SIM w telefonach komórkowych. Prace zgłaszane do konkursu oceniane są przez międzynarodowe jury pod kątem innowacyjności, potencjału marketingowego, przyjazności dla użytkownika, zwięzłości, bezpieczeństwa i łatwości wdrożenia na rynku.

SIMkey jest elastycznym rozwiązaniem, dzięki któremu wszystkie rodzaje elektronicznych kluczy (takich jak karty magnetyczne, rozwiązania typu IButton, zamki chronione hasłami itd.) mogą zostać zastąpione telefonem komórkowym. Dzięki wykorzystaniu SIMkey prosty proces otwierania drzwi staje się elementem wysoce skalowalnego systemu, w którym poziomy bezpieczeństwa i zabezpieczenia dostępu mogą być dowolnie kształtowane oraz na bieżąco dostosowywane.

– Zdecydowana większość obecnych rozwiązań zapewniających kontrolę dostępu jest relatywnie łatwa do skopiowania i opiera swoje bezpieczeństwo na założeniu, iż nie zostaną one utracone. Dodatkowo zazwyczaj wiąże się z wysokimi kosztami. Projektując SIMkey staraliśmy się stworzyć system łączący najlepsze cechy dotychczasowych rozwiązań a jednocześnie bezpieczny i wygodny w użyciu – tłumaczy innowacyjność rozwiązania Leszek Siwik, członek zespołu, który stworzył zwycięski projekt.

Piotr Sikorski, Krzysztof Włodarczyk, Michał Smaga i Leszek Siwik stanowili jedyny zespół z Polski, który zakwalifikował się do finałowej ósemki ścisłego finału tegorocznej edycji konkursu SIMagine, pokonując ponad 200 innych zgłoszeń. Rozwiązanie zaproponowane przez zespół nie tylko w innowacyjny sposób wykorzystuje najnowsze technologie i rozwiązania z pogranicza informatyki i telekomunikacji (JavaCard™, JSR177, SATSA-APDU) i wpasowuje się w aktualne trendy rynku aplikacji mobilnych, ale również jako jedyne spośród finałowych prac było rozwiązaniem pełnym i działającym, wychodzącym poza prototyp.

SIMkey zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa. Już wykorzystanie karty SIM stanowi istotną barierę przed łatwym kopiowaniem zawartych na niej danych. Dodatkowo, technologia JavaCard™ dostarcza odpowiednich metod kryptograficznych oraz umożliwia bezpieczne przechowywanie danych użytkownika, co w znaczący sposób podnosi poziom bezpieczeństwa rozwiązania. Jednocześnie, dzięki prostemu graficznemu interfejsowi użytkownika, korzystanie z systemu SIMkey jest niezmiernie łatwe. Łatwość korzystania z systemu i możliwości szerokiej jego adaptacji wynikają także z wykorzystania technologii Bluetooth, która jest obecnie powszechnie wykorzystywana w telefonach komórkowych, oraz z możliwości bezproblemowego zastąpienia jej innymi sposobami bezprzewodowej transmisji danych.

Podstawowym obszarem zastosowania SIMKey jest kontrola dostępu do stref, pomieszczeń, urządzeń, zasobów firmy itp., czyli wszystkiego, co można zabezpieczyć zamkami elektrycznymi, magnetycznymi lub software’owymi. Architektura systemu może jednak posłużyć także do tego, by wykorzystywać telefon jako pilot do bramy, menedżera inteligentnego domu, kartę kredytową czy do bezpiecznej identyfikacji i autoryzacji osoby przy pomocy jej danych osobowych zakodowanych na karcie SIM.

www.mobiltek.pl

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry