Polecenia Zapłaty coraz bardziej popularne

Polecenie Zapłaty jest prostą, bezpieczną i szybką formą regulowania powtarzających się płatności, stanowiącą polski odpowiednik usługi Direct Debit funkcjonującej od wielu lat w europejskich systemach rozliczeń. U naszych sąsiadów Niemców 40 proc. wszystkich płatności bezgotówkowych jest realizowanych w ten sposób, dla porównania: w Hiszpanii 53 proc., a w Wielkiej Brytanii 19 proc. W Polsce zaledwie 0,25 proc. wszystkich rozliczeń stanowią transakcje dokonywane przez Polecenie Zapłaty. Polacy regulują płatności głównie za pośrednictwem poczty i poprzez zwykły przelew, a pieniądze przekazywane tą drogą trafiają do banku firmy wystawiającej rachunki przeciętnie po 3 dniach. Natomiast dzięki Poleceniu Zapłaty transakcje realizowane są w ciągu jednego dnia.

W ubiegłym roku Związek Banków Polskich i operatorzy telekomunikacyjni podjęli wspólną inicjatywę w celu promowania tej formy płatności. Pod koniec roku 2002 r. powstała Koalicja na rzecz Polecenia Zapłaty, którą współtworzą usługodawcy (PTK Centertel Sp. z o.o. operator sieci Idea, Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. operator sieci Era, Polkomtel S.A. operator sieci Plus, Telekomunikacja Polska S.A., CANAL+ Cyfrowy Sp. z o.o. operator platformy cyfrowej CYFRA+, Netia Telekom S.A., Telefonia Dialog S.A.) oraz banki (ABN AMRO Bank (Polska) S.A., BRE Bank S.A., Citibank Handlowy, Deutsche Bank (Polska S.A.) i Krajowa Izba Rozliczeniowa. Uczestnicy koalicji wspólnie podejmują działania na rzecz popularyzacji i rozwoju tej formy rozliczeń.

„Klienci banków od dawna oczekiwali takiego rozwiązania i w końcu mamy je również w Polsce. Polecenie Zapłaty to komfort i wygoda płacenia rachunków. Naszym zadaniem jest uświadomienie zalet stosowania tego narzędzia. Wprowadzenie na polski rynek usługi Polecenia Zapłaty było wielkim przedsięwzięciem z logistycznego punktu widzenia.” – podkreśla Zastępca Dyrektora Generalnego Związku Banków Polskich Andrzej Wolski. Jak przyznają przedstawiciele banków, jest to forma rozliczeń znacznie bardziej korzystna zarówno dla klienta, usługodawcy, jak i banku.

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top