Polska Biblioteka Internetowa bardziej przyjazna

W ramach europejskiego projektu M-CAST, którego celem jest stworzenie wielojęzycznego systemu do wyszukiwania i zbierania informacji dla bibliotek cyfrowych, prowadzone są badania potrzeb użytkowników – czytelników elektronicznych księgozbiorów. Firma Infovide – koordynator projektu, wspólnie z Ministerstwem Nauki i Informatyzacji udostępniły w Polskiej Bibliotece Internetowej ankietę, która pomoże zebrać informacje, na jakie pytania czytelnicy chcieliby poznać odpowiedź, gdyby wyszukiwarka była dostępna już dziś.

M-CAST jest adresowany do instytucji posiadających duże zbiory informacji tekstowych, m. in. do bibliotek internetowych, agencji prasowych, redakcji gazet, operatorów naukowych baz danych i dużych korporacji międzynarodowych.

System ma umożliwiać zadawanie pytań, dotyczących treści utworów zgromadzonych w PBI, w języku naturalnym (np. w języku polskim). Jest to jeden z pierwszych tego rodzaju mechanizmów na świecie i dlatego badanie potrzeb użytkowników ma charakter pionierski. Czytelnicy, którzy wypełnią ankietę, mogą ściągnąć sobie z serwera PBI tapetę z logo projektu M-CAST.

Polska Biblioteka Internetowa jest zbiorem cyfrowych książek, w którego zasobach znajduje się ponad 25 000 dostępnych dzieł. Właścicielem tego zasobu jest Ministerstwo Nauki i Informatyzacji (MNiI), a zarządza nim Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu.

http://www.pbi.edu.pl/m-cast/

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top