Polska Biblioteka Internetowa bardziej przyjazna

Opublikowano: 29 czerwca 2005. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

W ramach europejskiego projektu M-CAST, którego celem jest stworzenie wielojęzycznego systemu do wyszukiwania i zbierania informacji dla bibliotek cyfrowych, prowadzone są badania potrzeb użytkowników – czytelników elektronicznych księgozbiorów. Firma Infovide – koordynator projektu, wspólnie z Ministerstwem Nauki i Informatyzacji udostępniły w Polskiej Bibliotece Internetowej ankietę, która pomoże zebrać informacje, na jakie pytania czytelnicy chcieliby poznać odpowiedź, gdyby wyszukiwarka była dostępna już dziś.

M-CAST jest adresowany do instytucji posiadających duże zbiory informacji tekstowych, m. in. do bibliotek internetowych, agencji prasowych, redakcji gazet, operatorów naukowych baz danych i dużych korporacji międzynarodowych.

System ma umożliwiać zadawanie pytań, dotyczących treści utworów zgromadzonych w PBI, w języku naturalnym (np. w języku polskim). Jest to jeden z pierwszych tego rodzaju mechanizmów na świecie i dlatego badanie potrzeb użytkowników ma charakter pionierski. Czytelnicy, którzy wypełnią ankietę, mogą ściągnąć sobie z serwera PBI tapetę z logo projektu M-CAST.

Polska Biblioteka Internetowa jest zbiorem cyfrowych książek, w którego zasobach znajduje się ponad 25 000 dostępnych dzieł. Właścicielem tego zasobu jest Ministerstwo Nauki i Informatyzacji (MNiI), a zarządza nim Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu.

http://www.pbi.edu.pl/m-cast/

Sylwester KozakPolska Biblioteka Internetowa bardziej przyjazna

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.