Ponad 2,57 mln nazw w domenie .pl. Najwyższy od 9 lat wskaźnik odnowień.

Opublikowano: 26 czerwca 2018. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Krajowy Rejestr Domen w NASK PIB opublikował szczegółowy raport na temat rynku domeny .pl.

W pierwszym kwartale 2018 roku zarejestrowano ponad 246 000 nazw w domenie .pl. Na koniec marca 2018 utrzymywanych było 2 570 276 aktywnych nazw w domenie na rzecz ponad miliona abonentów. W porównaniu z czwartym kwartałem 2017 w rejestrze ubyło 5 787 nazw. Oznacza to, że w analizowanym okresie spadek ten wyniósł 0,22% i był najmniejszy od 6 kwartałów.

Wzrósł wskaźnik odnowień, który był najwyższy od 9 lat i wyniósł na koniec pierwszego kwartału 63,29%.

Ponad 2,57 mln nazw w domenie .pl. Najwyższy od 9 lat wskaźnik odnowień. 1

Sukcesem rejestru .pl w pierwszym kwartale był wzrost liczby domen zabezpieczonych protokołem DNSSEC. Na koniec marca 2018 ponad 487 000 nazw domeny .pl było zabezpieczonych w ten sposób, co stanowiło prawie jedenastokrotny wzrost względem stanu z końca poprzedniego kwartału.

15 marca rejestr .pl zorganizował w NASK, w mediach oraz na ulicach Warszawy pierwszy w swojej historii Dzień Domeny Internetowej. Wydarzenie było rozpoczęciem kampanii edukacyjno-informacyjnej skierowanej do aktualnych i przyszłych abonentów nazwy w domenie .pl. W przyszłym roku rejestr .pl planuje rozszerzyć zasięg działań związanych z obchodami Dnia Domeny Internetowej – przypomniał Wojciech Kamieniecki, dyrektor NASK PIB.

Pełen raport za pierwszy kwartał 2018 roku można pobrać tutaj: Raport Q1 2018.

Dawid ZarazińskiPonad 2,57 mln nazw w domenie .pl. Najwyższy od 9 lat wskaźnik odnowień.

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.