Popularyzator Nauki 2009 dla Trącić myszką

Pierwszy polski podcast IT – Magazyn komputerowy Trącić myszką Polskiego Radia Szczecin został laureatem V edycji konkursu Popularyzator Nauki. Konkurs jest organizowany przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„Popularyzacja nauki i techniki to działalność niszowa. Nie jest prosto przekonać innych, że to dobry pomysł na radio. Z naszych doświadczeń wynika, że warto przecierać szlaki” – mówi red. Jarosław Dalecki. Dwie autorskie audycje z komputerową myszką w roli głównej, emitowane na antenie Polskiego Radia Szczecin i udostępniane w Internecie, mają bawić zarówno dzieci, jak i dorosłych, a przy tym uczyć informatyki i popularyzować wiedzę o najnowszych osiągnięciach technologicznych w tej dziedzinie.

„Zasługi osób, które z własnej inicjatywy zajmują się popularyzacją, są niewyobrażalne. Jest bowiem potężna luka między naukowcami a resztą społeczeństwa” – podkreślił podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Jerzy Szwed podczas uroczystej gali 15 grudnia br. w Warszawie.

„Nagroda została przyznana w uznaniu za popularyzację informatyki w mediach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i podcastingu. To dla nas ogromne wyróżnienie, które cieszy tym bardziej że w grudniu magazyn komputerowy będzie obchodził 10-lecie na antenie Polskiego Radia Szczecin.” – mówi red. Maciej Jankowski

Audycja uzyskała patronat Polskiego Towarzystwa Informatycznego, a w 2007 r. otrzymała nagrodę specjalną Stowarzyszenia Dziennikarzy RP za wykorzystanie podcastingu w promocji informatyki oraz budowaniu społeczeństwa informacyjnego. W ubiegłym roku otrzymała wyróżnienie za popularyzację nauki. Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało jej też patronat Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji 2009.

Magazyn komputerowy „Trącić Myszką” i magazyn komputerowy dla dzieci „Przygody Małej Myszki w świecie informatyki” to blok publicystyczno-edukacyjny, przygotowywany w ramach misji Polskiego Radia Szczecin od ponad trzech lat. Jego uzupełnieniem jest strona internetowa www.myszka.org stworzona w 2005 roku w celu publikowania, po raz pierwszy w Polsce, profesjonalnych podcastów czyli internetowych publikacji audycji w odcinkach, przy pomocy technologii RSS.

„Dzięki interaktywnej formie przekazu ilość wizyt na naszej stronie internetowej przekroczyła już 5 milionów. Audycji towarzyszy też czat na stronie www.myszka.org, na którym internauci mogą komentować i zadawać pytania gościom w studio. Każdego miesiąca nasi słuchacze pobierają ponad 100 GB podcastów. W internecie udostępnionych jest ponad 200 podcastów z naszymi audycjami a także pliki wideo” – mówi red. Maciej Jankowski.

Dwugodzinny Magazyn komputerowy „Trącić Myszką” to program publicystyczny w ramach misji edukacyjnej radia publicznego z zakresu informatyki i najnowszych osiągnięć techniki w branży IT. „Całe przedsięwzięcie jest unikatowym w skali Polski i zostało dostosowane do nowego sposobu podejścia do odbioru radia przez słuchaczy. Dzięki temu programy nie giną w momencie zakończenia emisji, ale żyją w sieci stanowiąc radiowy odpowiednik wprowadzanej również w Polsce telewizji na żądanie” – redaktor powołuje się na badania Gemius S.A., zapowiadające proces ucieczki od słuchania stacji z nadajników naziemnych do radia w sieci a zwłaszcza audycji na żądanie.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top