Posłowie nie czytają naszych maili

W połowie i pod koniec września b.r. 'Internet Obywatelski’

przeprowadził kolejną akcję 'Poseł on-line’. Dwukrotnie – w odstępie dwutygodniowym – rozesłano listy elektroniczne do wszystkich 460 posłów na Sejm RP oraz 54 polskich eurodeputowanych. Celem akcji było sprawdzenie, czy polscy parlamentarzyści korzystają z poczty elektronicznej w kontaktach z wyborcami.

W sumie uzyskano 130 odpowiedzi od posłów na Sejm RP (co stanowi 28,3% wszystkich zapytanych parlamentarzystów) i 35 odpowiedzi od europarlamentarzystów (co stanowi 64,8% wszystkich europarlamentarzystów z Polski).

Każdy z posłów na Sejm RP ma założoną skrzynkę pocztową na serwerze Kancelarii Sejmu. Adresy mailowe posłów tworzone są według schematu: imię.nazwisko@sejm.pl. Adresy te dostępne są na podstronach sejmowych, przy notkach biograficznych posłów. Każdy z posłów na początku kadencji otrzymuje

wraz z komputerem i modemem pełne informacje o posiadanej przez niego skrzynce pocztowej (hasło, sposób dostępu). Pracownicy Kancelarii Sejmu służą także pomocą w razie problemów technicznych z obsługą poczty.

Warto zauważyć, że kiedy ponad dwa lata temu Internet Obywatelski przeprowadził pierwsze badanie 'Poseł on-line’, mające na celu określenie jaki procent polskich parlamentarzystów odpowiada na maile wysłane przez

obywateli, okazało się, że stanowili oni zdecydowana mniejszość. Zaledwie 13,3% posłów odpowiedziało wtedy na zapytanie przekazane droga mailowa.

Drugie badanie – przeprowadzone w 2003 r. – pokazało pewna zmianę w korzystaniu przez posłów z Internetu jako środka łączności z obywatelami. Odpowiedziało nam wtedy 34,1% posłów na Sejm.

Obecne badania wskazują na regres – o blisko 5,8 punktów procentowych spadła liczba posłów którzy udzielili odpowiedzi. Wydaje się, że jedną z przyczyn tego stanu rzeczy może spam, na który skarżyli się polscy parlamentarzyści (jeden z Posłów napisał: 'otrzymuję w skrzynce masę śmieci reklamujących wszystko co możliwe. Na przykład po 10 dniach mam do sprawdzenia 1500 wiadomości, czego nie jestem w stanie dokładnie zrobić’).

Podczas pierwszej tegorocznej wysyłki 86 posłów (18,5% ogółu) miało przepełnione skrzynki pocztowe. Przy drugiej próbie liczba ta zmniejszyła się tylko o jednego

parlamentarzystę.

http://www.egov.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top