Pożądani specjaliści

W I kwartale tego roku najczęściej poszukiwano pracowników branży handel i sprzedaż, jednak tuż za nią uplasowały się finanse – co dziesiąta oferta przeznaczona była dla tego sektora. Całościowa liczba ofert wzrosła natomiast o ponad 100% w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku – wynika z raportu „Rynek pracy specjalistów w I kwartale 2007”, przygotowanego przez konsultantów portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl.
Tak duże zapotrzebowanie na pracowników branży finansowej jest zdecydowaną zmianą w stosunku do analogicznego okresu z 2006 roku, kiedy to oferty pracy w finansach znalazły się na szóstym miejscu w zestawieniu i stanowiły 6% wszystkich ogłoszeń. W tym roku liczba ofert dla tej grupy zdecydowanie przewyższyła liczbę ofert dla sektora przemysłu ciężkiego, który w zeszłorocznym zestawieniu był na drugiej pozycji.

 – Tendencja ta była widoczna już w III kwartale 2006 roku, w którym branża finansowa po raz pierwszy wyprzedziła dotychczasowych liderów – przemysł ciężki oraz branżę telekomunikacyjną i zaawansowanych technologii. Tak duże zapotrzebowanie na pracowników branży finansowej wynika z kilku powodów. Po pierwsze, polscy specjaliści są coraz częściej doceniani za granicą, szczególnie przez zagraniczne banki. Po drugie, istniejące w Polsce instytucje finansowe dynamicznie rozwijają zakres swych usług oraz sieć placówek; po trzecie, na nasz rynek wchodzą nowe podmioty finansowe – komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

W pierwszej piątce sektorów gospodarki, w których poszukuje się najwięcej specjalistów, znalazła się także – podobnie jak w roku ubiegłym – branża telekomunikacji i zaawansowanych technologii, a tuż za nią przemysł ciężki i lekki. Poza pierwszą piątką znalazło się budownictwo i nieruchomości (w I kwartale 2006 na 5. miejscu zestawienia), choć liczba ofert pracy dla branży wzrosła ponad dwukrotnie.

Pożądani specjaliści 1

Rosnące zapotrzebowanie na finansistów potwierdza także analiza ofert pracy wg kryterium „Działy w firmach”. Do osób chcących pracować w działach finansowych skierowano aż o 2321 ofert więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi trzykrotny wzrost.
O blisko  75% wzrosło także zainteresowanie pracownikami działów obsługi klienta i call center – liczba ofert dla tej grupy wzrosła z 1816 w I kwartale 2006 roku do 3150 ofert w I kwartale 2007 r. Godna odnotowania jest także większa liczba ofert dotycząca pracy w działach księgowości (o 1000 ofert więcej) i działach prawnych, które były na ostatnim miejscu zeszłorocznego zestawienia (o 172 ofert więcej ofert niż w I kwartale 2006 r.). Niewielkie spadki odnotowano natomiast w przypadku działów IT – Internet i e-commerce oraz badań i rozwoju, gdzie w każdym przypadku było o kilkadziesiąt ofert mniej niż rok temu.

Pożądani specjaliści 2

Liderów zestawienia, województwa mazowieckie i dolnośląskie, zaczynają gonić inne regiony. Już co dziesiąta oferta pochodzi z województwa śląskiego, a co trzynasta – z wielkopolskiego. Z tym ostatnim województwem zrównała się Małopolska – z obu województw pochodziła niemal identyczna liczba ofert pracy (3483 z Wielkopolski i 3418 z Małopolski). Nieoczekiwanie, na 11. miejscu znalazło się województwo  podlaskie, co cieszy tym bardziej, że w I kwartale ubiegłego roku było ono na ostatnim, 17. miejscu zestawienia. Powody do zadowolenia mogą mieć również mieszkańcy podkarpackiego, z którego pochodziło o ponad 600 ofert więcej niż w poprzednim roku.

– Rynek warszawski nadal jest bardzo chłonny, ale inwestorzy zaczynają dostrzegać również możliwości innych regionów. Nie bez znaczenia jest aktywna postawa miejscowych władz, które czynią starania, by przyciągnąć pracodawców – mówi Przemysław Gacek.

Pożądani specjaliści 3

Raport „Rynek pracy specjalistów” został przygotowany na podstawie analizy 44 678 ofert pracy, które zostały zamieszczone w I kwartale 2007 roku w portalu Pracuj.pl. Analiza dotyczy wyłącznie miejsc pracy oferowanych w przedsiębiorstwach osobom z wyższym wykształceniem. Nie obejmuje ofert zgłaszanych przez urzędy administracji publicznej ani propozycji kierowanych do studentów lub pracowników fizycznych.

www.pracuj.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top