QlikView wyśledził seryjnego mordercę w Szwecji

Analitycy policyjni w Szwecji z sukcesem wykorzystali narzędzia Business Intelligence (QlikView) w trwającym ponad rok postępowaniu kryminalnym, doprowadzając do schwytania seryjnego mordercy. QlikView pozwolił zanalizować dane i raporty, których przejrzenie przeciętnemu policjantowi zajęłoby 43 lata.

Przestępca grasował w szwedzkim mieście Malmö. Postrzelił kilka osób, gdy stały na przystankach autobusowych, siedziały w swoich samochodach lub znajdowały się w budynkach. Jedna osoba zmarła, pozostałe odniosły rany.
Departament Policji ze Skanii (południowa Szwecja) posiada obecnie około 100 aplikacji QlikView. Analityk policyjny z Malmö –  Berth Simonsson – jest jedną z dwóch osób wspierających 3,5 tys. policjantów. Chociaż departament policji w Malmö używa QlikView od dawna, nigdy nie stosował go do analizy przestępstw kryminalnych.

“Szybkość jest podstawą działania Policji na całym świecie” – powiedział Berth Simonsson. “Dzięki tej przełomowej techonologii możemy ratować życie, przewidywać przestępstwa oraz namierzać inne antyspołeczne działania”.

W tej konkretnej sprawie, analitycy umieścili w QlikView raporty kryminalne z dziesięciu lat (dwa miliony raportów obejmujących dwa miliardy wierszy danych). Załadowanie danych i skonfigurowanie interaktywnych raportów zajęło trzy godziny – następnie analitycy policyjni mogli natychmiast rozpocząć ich badanie. Z uwagi na moc QlikView pozwalającą na analizę wielu strumieni danych z każdego źródła, policjanci mogli również dodawać i porównywać informacje przekazywane przez czujnych obywateli na telefon alarmowy.

“QlikView zaoszczędził pracy policji. Analityk zadawał pytania, a QlikView dostarczał natychmiastowe odpowiedzi. Zamiast ręcznie przeglądać raporty, byliśmy w stanie szybko przeanalizować mnóstwo informacji, by znaleźć trop, który w innym przypadku byłby trudny do wykrycia” – zauważył Simonsson.

Bez wsparcia QlikView analitycy policyjni, aby znaleźć wskazówki mogące naprowadzić ich na podejrzanego, musieliby przeczytać każdy raport. Simonsson oszacował, że trzy osoby potrzebowałyby trzech miesięcy by przejrzeć raporty z jednego roku. Sprawa tego mordercy ciągnęła się przez 10 lat, więc zanalizowanie całości danych zajęłoby jednemu analitykowi aż 43 lata.

Jeżeli policyjny analityk jest na jakimś tropie w związku ze sprawą, to może użyć QlikView by zweryfikować hipotezy. Może przeszukać dane pod kątem dowolnego miasta, czasu, dnia, zgłoszonego zachowania lub innych szczegółów. Wyszukiwanie asocjacyjne pozwala badać trendy pośród danych. Gdy natrafi się na coś interesującego (np. czerwony samochód czy ciężarówkę) można po prostu kliknąć i natychmiast otrzyma się raport dotyczący związanej z tym sprawy.

Teraz, gdy policyjni analitycy zapoznali się z możliwościami QlikView przy rozwiązywaniu spraw, planują używać go także w innych obszarach związanych z zwalczaniem przestępczości. W planach znajdują się aplikacje do poszukiwania złodziei samochodów oraz do analizowania przestępstw mających miejsce na ulicach (np. napadów). Departament Policji chce używać QlikView w celu zredukowania przestępczości w różnych, szczegółowych obszarach.

Pomoc w pracy szwedzkiej Policji to nie jedyny przypadek, w którym wykorzystano moc i możliwości QlikView w obszarze odpowiedzialności społecznej. Od 2009 roku prof. Stålhammar ze Sahlgrenska University Hospital w Goeteborgu jako jeden z pierwszych podjął decyzję o wykorzystaniu rozwiązania klasy Business Intelligence do monitorowania i analizowania danych medycznych. Dzięki QlikView prof. Stålhammar bada karty pacjentów pod kątem niebezpieczeństw, jakie mogą wyniknąć w następstwie operacji czaszki. W efekcie niemal wszystkie operacje kończą się bez powikłań, a szpital oszczędza ok. 750 00 euro, które musiałby wydać na leczenie infekcji pooperacyjnych.

W Polsce głównym partnerem QlikTech (producenta QlikView) jest Hogart Business Intelligence.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top