Qtrax: legalna wymiana plików przez P2P

Qtrax to nazwa nowego projektu, który umożliwia wymianę plików muzycznych przez sieć. Wszystko jest legalne i wspierane reklamami – podaje ArsTechnica.
Właściciele serwisu przygotowali się do jego startu bardzo starannie. W swojej bazie umieścili ponad 25 milionów utworów wszystkich najważniejszych wytwórni (dla porównania e-sklep Amazonu oferuje około 3 mln piosenek). Wszystko dzięki wykorzystaniu zasobów sieci wymiany plików Gnutella. To sprawiło, że Qtrax został potraktowany przez wiele osób jak kolejny klient P2P.

Inne cechy usługi zmuszają jednak do zmiany tej opinii. W ramach Qtrax działa system serwowania reklam, których internauci nie mogą pomijać. Wszystkie pliki chronione są cyfrowym systemem zarządzania prawami autorskimi (DRM). Firma twierdzi, że będzie w stanie sprawdzić jak użytkownik wykorzystał pobrane utwory, a nawet ile razy ich odsłuchał.

W zamian internauta uzyska pewność, że nie narusza prawa korzystając z P2P. Dziennikarz ArsTechniki wątpi jednak w motywującą siłę zasad wprowadzonych przez Qtrax. Sugeruje: osoby, które nie uznają kradzieży muzyki będą robić zakupy w typowych e-sklepach, bez oglądania reklam i bez ochrony DRM, która utrudnia odsłuchiwanie piosenek na niektórych typach urządzeń.

Źródło: ArsTechnica

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry