Quadral Rhodium – Najlepszy Zakup w Hi-Fi Choice

W trzecim tegorocznym numerze Hi-Fi Choice znalazł się test kolumn głośnikowych niemieckiego specjalisty firmy QUADRAL, pochodzących z najnowszej linii Rhodium. Kolumny zostały bardzo przychylnie ocenione głównie za obszerne i przestrzenne brzmienie i mocny głęboki bas.

Zestaw Rhodium 5.1 jest „konkurentem dla droższych zestawów” – czytamy w podsumowaniu. Wszystkie pozytywnie ocenione właściwości kolumn Quadral’a pozwoliły redakcji przyznać mu wyróżnienie „Najlepszy Zakup”.

gl2„Ten zestaw z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę dla fanów żywiołowego kina domowego, ceniących sobie jednocześnie wysoką kulturę brzmienia. Pierwsze próby odsłuchowe przekonały nas do nowej serii Rhodium ze względu na siłę dźwięku, bo z odtworzeniem dynamiki, zwłaszcza w skali makro głośniki nie mają najmniejszego problemu. Tam, gdzie dominują duże skoki głośności, niemieckie kolumny nie dają za wygraną. Co ciekawe, w ich brzmieniu daje się wyczuć spokój i dystans do odtwarzanego materiału – nie ma tu miejsca na bezwzględne łojenie, zamiast tego otrzymujemy sprytne dopasowanie się do ogólnej koncepcji brzmieniowej wielokanałowej ścieżki filmowej. Świadczy to również o dużych zdolnościach do swobodnego kreślenia szybkich i gęsto zaaranżowanych partii melodycznych, co sprawdziło się podczas odsłuchu koncertów. „Pulse” zespołu Pink Floyd zabrzmiał z dużym potencjałem. Przestrzeń odegrała tu znaczącą rolę, ale kolumny z łatwością potrafiły też przekazać bardzo głośne partie gitary Davida Gilmoura przeplatane potężnym, snującym się niemal po całym pomieszczeniu basem. Z drugiej strony w towarzystwie Rhodium spędzić można długie godziny, nie męcząc przy tym uszu. Najwyższy zakres częstotliwości, gl11choć góruje nieco nad średnicą, zdecydowanie pasuje do niej charakterem brzmienia. Nie jest agresywny, zachowuje jednak przyzwoitą przejrzystość, co pozwala wielu drobnym dźwiękom zabrzmieć detalicznie, ale bez nadmiernej ekspozycji. Średnica wydaje się być nawet delikatnie wycofana w momencie przejścia w niższy zakres wysokich rejestrów. Nie szkodzi to jednak wokalom, które są może nieco zmiękczone i mniej otwarte, ale za to przyjemne w odbiorze w odbiorze, a już na pewno nie brakuje im siły przebicia, gdy równolegle są odtwarzane partie instrumentalne. Bas momentalnie przykuwa uwagę obszernością, z jaką prezentuje wszystkie dźwięki nadające muzyce ciężaru i masy. Charakterem zdecydowanie zmierza ku tłustej i rozłożystej prezentacji, ale duży udział ma w tym przede wszystkim aktywny SUB 88 DV. Nie jest to subwoofer zabijający prędkością i kontrolą wybrzmień, ale także nie można mu zarzucić nadmiernej ospałości, a już na pewno podbicia wyższych partii niskotonowych. Bas w jego wykonaniu zdecydowanie bardziej przypadnie do gustu miłośnikom masującego i relaksującego pulsowania niż przeraźliwie szybkich uderzeń.

gl31Brzmienie niemieckich kolumn spodoba się przede wszystkim osobom poszukującym silnych wrażeń w kinie, niepozbawionych jednak braku kultury w przetwarzaniu poszczególnych składowych pasma. Bas wydaje się czasem nazbyt miękki, ale daje tez sporo przyjemności i pozwala bez wysiłku zanurzyć uszy tam, gdzie praca niektórych głośników dawno się kończy.”

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top