Raport Clearswift: azjatycki spam

Najnowsze analizy spamu przeprowadzone przez firmę Clearswift wykazują wyraźny wzrost spamu wykorzystującego czcionki dalekowschodnie np. języka chińskiego, japońskiego czy koreańskiego.

Wyniki badań spamu przedstawione w ostatnim raporcie firmy Clearswift 'Spam Index sierpień 2004′ mogą wskazywać na wysoką skuteczność spamu rozsyłanego na terytorium Azji. Może to oznaczać, że coraz więcej niechcianych e-maili jest obecnie rozsyłanych z krajów Dalekiego Wschodu, a spamerzy przygotowują specjalne, zlokalizowane oferty skierowane na tamte rynki.

Po raz pierwszy zauważyliśmy ten nowy rodzaj spamu w czerwcu, ale w ostatnich kilku dniach sierpnia zaczął się on rozprzestrzeniać niezwykle szybko. – powiedział Alyn Hockey, dyrektor ds. badań w Clearswift – Z ilości śladowych e-maile orientalne wzrosły w sierpniu do 5 proc. ogółu wszystkich niechcianych wiadomości.

Spam wykorzystujący czcionki w formacie dalekowschodnim jest efektywny, ponieważ większość filtrów antyspamowych dostępnych na rynku nie została jeszcze przystosowana do analizy treści zapisanej w językach Dalekiego Wschodu.

Najnowszy ‘Spam Index’ potwierdza dominującą ilość spamu o tematyce finansowej (24,6 proc.) i farmaceutycznej (37 proc.). W sierpniu ilość niechcianych wiadomości zawierających oferty sprzedaży bezpośredniej wyniosła 9,4 proc., a e-maili o treściach pornograficznych 8,2 proc. Liczba wiadomości typu scam osiągnęła poziom 1,6 proc.

Na stałym poziomie utrzymuje się liczba spamu namawiającego do udziału w grach hazardowych on-line. W sierpniu spam proponujący m.in. odwiedzanie internetowych kasyn stanowił 0.2 proc. wszystkich niepożądanych wiadomości. Ilość spamu nie podlegającego żadnym kategoriom tematycznym wyniosła 19 proc.

Według analityków z firmy Clearswift sierpień został zdominowany przez ataki wirusów z rodziny Netsky. Ich działanie stanowiło łącznie 67 proc. ogółu aktywności wirusów w internecie.

Wyniki 'Spam Index’ opracowywane są na podstawie raportów generowanych przez rozwiązania antyspamowe. Raporty te są przesyłane raz w tygodniu do firmy Clearswift przez 20 milionów użytkowników.

http://www.clearswift.com.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top