Raport Clearswift: Komputery ‘zombie’ coraz większym zagrożeniem

Opublikowano: 5 listopada 2004. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Spamerzy szkodzą legalnym działaniom marketingowym – wynika z dyskusji przeprowadzonej przez specjalistów firmy Clearswift. Analitycy Clearswift potwierdzają również, że coraz większym problemem stają się komputery ‘zombie’.

Analitycy Clearswift zwracają szczególną uwagę na dwa problemy. Pierwszy z nich to podszywanie się spamerów pod legalne działania marketingowe. Drugi natomiast, to rosnące zagrożenie wynikające z działania komputerów ‘zombie’. Clearswift opublikował także najnowszy raport Spam Index obrazujący charakter i tematykę niepożądanych wiadomości.

Podczas dyskusji, zorganizowanej we wrześniu w Londynie przez specjalistów Clearswift, przedstawiciele firm i instytucji uznali, że spam jest coraz większym problemem dla działalności marketingowej firm. Spamerzy wprowadzają klientów w błąd poprzez zacieranie różnic pomiędzy legalnymi e-mailami marketingowymi, a wiadomościami zawierającymi fałszywe informacje. W dyskusji brali udział przedstawiciele firm Spamhaus i Direct Marketing Association oraz Departamentu Handlu i Przemysłu.

Według analityków Clearswift coraz większym zagrożeniem są także komputery i serwery ‘zombie’. Maszyny te zainfekowane zostały przez robaka lub konia trojańskiego wyposażonego w funkcję rozsyłania poczty bez wiedzy użytkownika. Stanowią źródło adresów mailowych, pod które może zostać rozesłany spam.

Spam pochodzący z komputerów ‘zombie’ rozpoczyna swoje działanie w momencie odebrania przez użytkownika nieszkodliwie wyglądającej wiadomości i otwarcia załącznika. Zawarty w niej koń trojański w automatyczny i niewidoczny dla użytkownika sposób instaluje się na komputerze. Następnie wysyła wiadomość do spamera informując o nowych otwartych tylnich drzwiach do komputera.

Według wrześniowego raportu Spam Index znacznie wzrosła ilość informacji o treściach medycznych. W sierpniu stanowiły one 37 proc., we wrześniu było to 57.6 proc. ogółu niepożądanych wiadomości. Gwałtownie wzrosła także ilość wiadomości typu ‘scam’, w sierpniu stanowiła ona 1.6 proc, a we wrześniu już 5.6 proc.

Zmalała natomiast ilość spamu o tematyce finansowej i we wrześniu stanowiła 10.8 proc., w sierpniu było to 24.6 proc. Ilość wiadomości zawierających oferty sprzedaży bezpośredniej wynosiła jedynie 5.4 proc., podczas gdy w sierpniu było to 9.4 proc. Spam o treściach pornograficznych stanowił 6.0 proc ogółu, w sierpniu natomiast 8.2 proc. Na stałym poziomie utrzymuje się liczba spamu namawiającego do udziału w grach hazardowych on-line. We wrześniu spam oferujący m.in. odwiedzanie internetowych kasyn stanowił 0.2 proc. wszystkich niepożądanych wiadomości.

Wyniki 'Spam Index' opracowywane są na podstawie raportów generowanych przez rozwiązania antyspamowe. Raporty te są przesyłane raz w tygodniu do firmy Clearswift przez 20 milionów użytkowników. Co miesiąc Clearswift publikuje wyniki badania 'Spam Index' odzwierciedlające charakter i tendencje rozwoju spamu.

http://www.clearswift.com

Sylwester KozakRaport Clearswift: Komputery ‘zombie’ coraz większym zagrożeniem

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.