Raport McAfee ujawnia wzrost politycznego “hacktywizmu”

Opublikowany raport firmy McAfee na temat cyber-zagrożeń wskazuje na najbardziej spamogenne tematy 2009 roku oraz zwraca uwagę na wzrost motywowanych politycznie ataków hakerskich w takich krajach, jak Polska, Łotwa, Dania i Szwajcaria. Według raportu w 2009 roku przesyłano średnio 135,5 miliarda niechcianych wiadomości dziennie. Jednak w czwartym kwartale tego roku zanotowano spadek ilości spamu o 24% w stosunku do trzeciego kwartału.

W ubiegłym roku spamerzy często wykorzystywali historie z pierwszych stron gazet i ogólnoświatowe tragedie. Czołówkę tematów najczęściej służących spamerom za przynęty otwierają historie wypadku samolotu linii Air France i śmierć Michaela Jacksona. Analitycy z firmy McAfee odnotowali również znaczącą liczbę oszust phishingowych wykorzystujących tematykę Mistrzostw Świata FIFA 2010, trojanów „Zeus” udających wiadomości od amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób i informujących o programie szczepień przeciw wirusowi H1N1 oraz oszustwa sugerujące możliwość szybkiego i łatwego zarobku wynikające ze wzrostu bezrobocia w USA.

Na całym świecie wzrasta liczba ataków motywowanych politycznie wymierzonych niejednokrotnie w popularne portale społecznościowe. Przykładem takiego ataku była akcja „Irańskiej Cyber Armii” wymierzona w Twittera. Raport potwierdza również, że Stany nie są jedynym celem ataków motywowanych politycznie, a Chiny nie są ich jedynym inicjatorem – czego dowodzą niedawne ataki skierowane przeciw rządowi Polski, szczytowi klimatycznemu w Kopenhadze oraz łotewskim obchodom Dnia Niepodległości.

W 2009 roku znacząco rozprzestrzeniły się takie formy zagrożeń, jak fałszywe programy antywirusowe, ataki na portale społecznościowe czy samoczynnie uruchamiające się wirusy USB. Ataki internetowe – zwłaszcza przeciw portalom Web 2.0 – oraz zagrożenia urządzeń przenośnych odegrały niechlubną rolę znacząco przyczyniając się do globalnego wzrostu liczby cyber-zagrożeń. Cyberprzestępcy wykorzystywali portale społecznościowe, aby dotrzeć do kolejnego pokolenia potencjalnych ofiar, co spowodowało wzrost liczby komputerów zarażonych wirusem Koobface rozprzestrzeniającym się za pośrednictwem portalu Facebook. Koobface jest już obecny w 46 krajach, ze Stanami Zjednoczonymi, Niemcami i Danią na czele.

W ostatnim kwartale 2009 roku odnotowaliśmy spadek globalnej ilości spamu, ale zauważyliśmy interesujące trendy związane z geograficznym podziałem cyber-zagrożeń i ich rodzajami. Chiny wyłoniły się jako światowy lider zarówno pod względem rosnącej liczby komputerów-zombie, jak i realizacji ataków typu SQL-injection. W 2010 r. ataki internetowe będą odgrywać coraz większą rolę, gdyż cyber-przestępcy koncentrują się na najpopularniejszych serwisach społecznościowych. – powiedział Mike Gallagher, wiceprezes i dyrektor ds. technologii w McAfee Labs.

“Produkcja” komputerów zombie w USA znacząco się obniżyła. Odsetek nowych komputerów zombie w tym kraju spadł z 13,1% w trzecim kwartale 2009 do 9,5% w czwartym kwartale. Tym samym Chiny, w których powstało 12% nowych komputerów zombie wysforowały się na pierwsze miejsce. Trzecie miejsce wśród krajów mających największą liczbę nowych komputerów zombie zajęła Brazylia, a pierwszą piątkę zamykają Rosja i Niemcy. Stany Zjednoczone nadal pozostają głównym źródłem spamu. Kolejne miejsca w tej niechlubnej statystyce zajmuje Brazylia i Indie. W 2009 roku w pierwszej dziesiątce producentów spamu po raz pierwszy pojawiła się Ukraina i Niemcy. Polska, z której wysłano 3,6% światowego spamu, zajęła siódmą lokatę – jest to pewna poprawa w stosunku do poprzednich kwartałów, kiedy z Polski wysyłano 4-5% światowego spamu, co dawało nam miejsce w pierwszej piątce największych spamerów świata. Udział pierwszej dziesiątki państw, z których jest wysyłane najwięcej spamu systematycznie spadał w ciągu całego ubiegłego roku – z 70% w pierwszym kwartale do 57% w czwartym kwartale. Może to świadczyć o pewnej dywersyfikacji działań spamerów.

Mimo iż ataki SQL-injection pochodzą z różnych krajów, Chiny były źródłem ponad połowy z nich. W związku z rosnącą popularnością aplikacji firmy Adobe, McAfee Labs wychwyciło też znaczną liczbę ataków usiłujących wykorzystać luki w technologii Flash i oprogramowaniu Acrobat Reader.

Pełna wersja raportu nt. cyber-zagrożeń w czwartym kwartale 2009 roku została udostępniona pod adresem: http://www.mcafee.com/us/local_content/reports/threats_2009Q4_final.pdf.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry