Raport NASK za trzeci kwartał: mniej nowych domen, odnowienia na bardzo średnim poziomie

NASK opublikował raport dotyczący domeny .PL w trzecim kwartale bieżącego roku. Za nami kolejny, dość przeciętny kwartał.

Na koniec trzeciego kwartału 2013 roku zarejestrowanych było 2 456 292 domen .PL. Liczba nazw w ostatnich trzech miesiącach powiększyła się o 11,2 tys., przy czym nowych nazw zarejestrowano 237 688.

Należy zauważyć, że przy wskaźniku wzrostu całego rejestru na poziomie 0,46 proc., najbardziej wzrosła w trzecim kwartale tego roku liczba nazw domeny .PL obsługiwanych przez rejestratorów zagranicznych. Najwyższy procentowy przyrost liczby obsługiwanych nazw – o 6,56 proc., odnotowali rejestratorzy spoza Europy. Również wzrost, na poziomie 1,68 proc., odnotowali rejestratorzy z krajów europejskich, natomiast rejestratorzy z Polski obsługiwali na koniec trzeciego kwartału o 0,47 proc. mniej nazw, w porównaniu z kwartałem poprzednim – czytamy w raporcie.

liczba-domen-PL

rejestracje-PL

Na koniec września w rejestrze .PL znajdowało się 57 220 nazw z narodowymi znakami diakrytycznymi (IDN-ów). W porównaniu do stanu z poprzedniego kwartału 2013 roku, liczba ta zmniejszyła się o 8,45 proc. Stanowiły one 2,33 proc. wszystkich aktywnych w DNS nazw domeny .PL.

Jedną z kluczowych zmiennych dla przyszłości całego rejestru jest wskaźnik odnowień. NASK przekonuje, że utrzymał „tendencję stabilnego wzrostu obserwowaną od początku 2013 roku”, ale poziom 59,68 proc. trudno uznać – mówiąc delikatnie – za sukces.

odnowienia-PL

Pełną treść raportu znaleźć można pod tym adresem.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry